UNIFORM


I feel like I've been hiding these pictures from you and keeping them all for myself. We shot these with my dear Kamila in late May so almost two months ago - yes, that's how fast I work lol. I shared some of them on my Instagram but there are still SO MANY more I have to show you which rarely happens to me. I either don't like my face, my pose, the lighting or basically anything I can bitch about. But with these I was so happy and even though I had a massive hangover while shooting them I can appreciate each and every single one of them. 

As I'm writing this I realized I've never experienced such a calm and relaxed shooting with someone I barely knew at that time. (Beware - this post may turn into a full story on how much I love Kamila now.) It was actually the first time I ever met her but her personality is so calming that I didn't even mind laying on the ground when she told me to. I find it really hard to translate my visions onto others but this time I didn't have to say a single word and I got exactly what I wanted. Beautiful light, my usual angry/sad face in the most natural way possible and an amazing twist to all of the "outfit posts" you've seen here before. 

When I first go this suit from Mango (which is still on sale now btw) I fell in love right away. It's a beautiful two piece and my dream suit - a bit pajama-ish with wide-leg trousers + it's navy and has stripes. Could you ask for more? I knew this one needed a bit more than just my regular "oh, could you please take a picture of me while we're waiting for our bus?" snaps. I asked and Kamila delivered  the most beautiful pictures of myself I've seen up to this day. Am I too dramatic for a regular outfit post? Maybe. But you have no idea how nice it is to find someone with a same vision as you do. 

Biggest thanks to my babe Kamila & I hope you like these pictures as much as I do! 
xx Linda


Mám tak trochu pocit, jako bych před vámi tyhle fotky cíleně schovávala a nechávala si je jen a jen pro sebe. Fotily jsme je totiž s Kamčou už skoro dva měsíce zpátky - ano, tak rychle já pracuju. Pár jsem vám jich už před nedávnem ukázala na Instagram, mám ještě ale tolik dalších, ze kterých jsem nadšená, že tomu ani sama nevěřím. Většinou se mi totiž na skoro všech fotkách nelíbí můj výraz, postoj, světlo,.. no prostě si vždycky najdu něco, kvůli čemu brblat. U těchto je to ale právě naopak a i přesto, že jsem je fotila se šílenou kocovinou, se mi líbí všechny do jedné. 

Během psaní tohoto článku jsem si uvědomila, že jsem nikdy nezažila tak pohodové a klidné focení s někým, koho jsem v tu dobu téměř neznala. (Upozornění - tento článek se teď asi změní na ódu na Kamču.) Viděly jsme se na něm s Kamčou totiž poprvé, ale hned od první chvíle to bylo tak skvělé, že mi ani nevadilo si lehnout na zem, když mě o to Kamča poprosila. Většinou mi dělá problém přetlumočit svou vizi na druhé, tady jsem ale dostala přesně to, co jsem chtěla a ani jsem si o to nemusela říkat. Nádherné světlo, můj otrávený/smutný obličej v tom nejpřirozenějším slova smyslu a skvělá změna oproti "outfitovým článkům", na které jste tu běžně zvyklí. 

Když jsem si tenhle oblek z Manga kupovala, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Je to tak trochu můj snový oblek - trochu jako pyžamo, široké nohavice, tmavomodrý a s prožkem. Nic víc bych ani nechtěla. Rovnou jsem také věděla, že si zaslouží něco víc než mé obvyklé "vyfotíš mě prosím, než nám přijede autobus?" fotky. Já poptala a Kamča doručila ty nejkrásnější fotky mě, jaké jsem doteď viděla. Možná si říkáte, že jsem dost dramatická na to, že jde jen o obyčejné fotky mého oblíbeného obleku. Ale popravdě je vážně skvělé najít někoho, kdo má stejnou vizi jako vy. 

Obrovský dík mojí nejmilejší Kamče a doufám, že se vám fotky líbí stejně tak, jako nám!
xx Linda


Suit - Mango || Shoes - Mango || Bag - Kozha Numbers: The Utility

8 komentářů

 1. Ty fotky mají tak super atmosféru.

  OdpovědětVymazat
 2. To jsou tak nádherné fotky! Přesně tento styl fotek mi přijde naprosto nejkrásnější <3 Kamča má vážně obrovský talent!
  Měj se krásně,
  Tina
  https://tinasmerdova.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

 3. Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that produce the greatest changes. Thanks for sharing! outlook login

  OdpovědětVymazat
 4. You need to be a part of a competition for one of the biggest websites on the web.I would definitely highly recommend this site! Thanks for posting. We provide a simple way to apply for the Turkey Visa online process which is highly secure And it's accessible too. 100 Eligible Countries citizens can apply for Turkey Visa.

  OdpovědětVymazat
 5. Thanks for all you do. I like the website themes and layout, you are posting amazing blog.... What is a Sticker Visa for Turkey? E-visa is far easier to apply for than the sticker visa as it is an online and electronic method & Visa-Turkish website. Have you read all the benefits of the Turkey e-Visa & how to apply for the Turkey e-Visa? Get all info from Visa-Turkish website.


  OdpovědětVymazat
 6. Nice article... Thanks for this article... keep it up... Is India issuing tourist visas? Great news for international travelers India start issuing tourist visas again and travelers have more time to explore India because the Indian government restored long-term visas.

  OdpovědětVymazat
 7. Good morning all ! I hope you all are doing well & safe. The process of obtaining an Indian tourist visa for US citizens is easy and straightforward online, whether you want a 30-day, one-year, or five-year visa.

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig