Overview: Dior Lipsticks

Over the past few months I had an amazing chance to try quite a lot of Dior products which I'm more than grateful for. I would lie if I said that it doesn't give me chills anytime I actually realize that I got to work with such an amazing brands. But let's focus on the real topic of this post: lipstick! We all love them and what's better than a good luxury brand lipstick! 
  • Dior Addict in Hype, Excessive* -  First up on the list we have Dior Addict formula. Let's talk about the packaging first - isn't it dreamy? It actually reflects the light and has a rainbow-ey look to it. Appart from that the product itself is really nice as well. It's one of those easy to wear sheer balmy lipsticks that won't stay for the longest time but you get loads of moisture and a bit of stain. And to be honest I LOVE Excessive which I would normally never go to when it comes to this formula. But the pigment is beautiful and there's just something about this dark color in slightly shiny version. 
  • Dior Addict Laquer Stick in Party Red* - Now these ones are one of the latest launch from Dior. They promise a high pigment with high shine and they deliver. The pigmentation is beyond. Seriously. And  I think these go really nice with the current trend of shiny lips. I'm super intreat to try different shades - probably something a bit more nude, just to see the variety. But overall beautiful lip product with a great great staying power. 
  • Dior Rouge Gradient in 507* - As usual there are some not that great products in here as well and I'm really sad that this one didn't work for me. If I'm not mistaken this powder-y lip color was a part of the spring collection and it for sure look quite unique. It basically comes with two sides that each contain a differently colored powder. I like the colors and even the idea of mixing them it's just the product itself that kind of bothers me. It tends to bunch up on the applicator and applies quite flaky on the lips which I'm not a huge fan of. Sadly this one is a miss for me. 
  • Rouge Dior in Ambitious Matte* - This one the other hands is a clear winner of this post. Rouge Dior has been reformulated some time ago and I got to try one of the matte ones and let me tell you. This one rocks. First of all the packaging is super classy, just as you would expect from Dior. Second the color is beautiful - just the right amount of cool and warm tones in a dark shade. Third it's matte but not flat which is key for me. Plus is comfortable. And lastly it really stays on the lips for a long time - I had it on this week while out drinking and it survived. This one is a keeper. 
Three hits and one miss! That's pretty good if I do say so myself. Overall I'm impressed by everything Dior has launched in the past year or so and can't wait to show you the new HydraLife range! About let's talk about that next time. 

Have you tried any lip products from Dior? Which one of these is your favorite?

Za posledních pár měsíců jsem měla krásnou příležitost vyzkoušet spoustu produktů značky Dior. Lhala bych, kdybych řekla, že se mi ze spolupráce s tak velkou značkou nechce občas uronit slza štěstím. Ale o tom dnešní článek není. Ten je o našich oblíbených rtěnkách!

  • Dior Addict odstíny Hype, Excessive* -  První Dior rtěnky, o kterých si dnes povíme jsou ty z řady Dior Addict. Obal je naprosto nádherný, na světle hází duhové odlesky a má magnetické uzavírání. Rtěnka jako taková je lehká, balzámkoidní s jemnou pigmentací. Na rtech zanechává hezký stain a je to skvělý produkt na každodenní nošení. Já si překvapivě zamilovala tmavý odstín Excessive, který je i přes již zmíněnou konzistenci naprosto bezproblémový, krásně drží a nerozpíjí se. 
  • Dior Addict Laquer Stick odstín Party Red* - Nejnovější launch této kategori. Slibuje extrémní pigmentaci a vysoký lesk a oboje také splňuje. Pokud vás baví současný trend vlhkých high-shine rtů, tohle je něco pro vás. Na rtech je krásně hydratační a příjemná a vydrží i lehké jídlo. Jsem jen zvědavá na ty tmavší a také světlejší odstíny. 
  • Dior Rouge Gradient odstín 507* - Nic není dokonalé, takže tu dnes máme i jednoho "neoblíbence". Rouge Gradient byla součástí jarní limitky a i přesto, že se mi líbí barvy, a myšlenka "ombre rtů", tak její finiš na rtech, pořád nemohu přijít na chuť její aplikaci. Rtěnka je jakoby pudrová a z mé zkušenosti má tendenci se srážet a aplikace je pak dost složitá a ze rtů se pak občas drolí. Za mě bohužel ne. 
  • Rouge Dior odstín Ambitious Matte* - Poslední rtěnka je na druhé straně jasným vítězem dnešního článku! Pokud máte rádi matné rtěnky, které ale nejsou nudné a příliš matné, zbystřete! Rouge Dior je klasika, obal je nadčasový a krásný a samotná konzistence rtěnky je nádherná. I přesto, že se jedná o tak tmavý odstín, je její aplikace bezproblémová a ani nevysušuje během nošení. Tento týden se mnou vydržela celé odpoledne/večer a skoro jsem o ní ani nevěděla!

Vyzkoušeli jste také nějakou rtěneku Dior? Jaká z těchto se vám líbí nejvíce?

Žádné komentáře

Okomentovat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig