Maybelline ColorSensational Gloss


Today I got another lip product review for you. But hand in hand with this review comes a big YES on one side and a big NO on the other. I bought the Maybelline ColorSensational Gloss about two months ago in the shade Cashmere Rose and I was so happy about it that I wanted to try more shades. And here's what happened.

I went to the drugstore and they got them on sale (about 50% off) so I bought two shades I liked, I didn't try it on or anything (and that was a big mistake). When I got home I found out that they're also the ColorSensational Glosses but not the Shine Gloss but the Cream Gloss. I think they're the older ones but they still sell them and yes, they look almost the same (without the Maybelline sign grr). The old ones are sticky, non-comfortable on lips, really really glittery and generaly not good for a non-gloss wearer like me. The new ones are something waaay different! They're non-sticky, comfortable, they're way more pigmented and smell amazing. Even though I'm not a biggest fan of glosses I love these (especially the shade Electric Orange). If you want to buy these, don't forget to check the packaging so you don't come home with a wrong one. 

have you tried these or the older ones?
____________________________________
CZ
Dneska mám pro Vás další recenzi produktu na rty. Také s ní ale přichází jedno velké ANO a jedno velké NE. Maybelline ColorSensational Gloss jsem si koupila cca před dvěma měsíci v odstínu Cashmere Rose a byla jsem z něj tak nadšená, že jsem chtěla hned zkusit další odstíny. 

Asi týden na to jsem v drogérii narazila na regál se slevami a v něm i na  Maybelline ColorSensational lesky (byly ve slevě asi 50%, tak jsem si vzala rovnou dva, ani jsem je nezkoušela - no a to byla ta největší chyba). Po příchodu jsem zjistila, že jsem si domů místo Shine Gloss přinesla Cream Gloss. A řeknu Vám, že rozdíl je znatelný. Cream Gloss je myslím starší řada, která se teď nejspíš doprodává, nicméně pro někoho jako jsem já (tedy ne úplně velkého fandu lesků), je to téměř nepoužitelná věc. Na rtech hrozně lepí, není vůbec příjemný a má v sobě velké množství třpytek (alespoň ty dva odstíny co mám já, přitom mi to tak podle obalu vůbec nepřišlo). Naopak Shine Gloss jsou krásně příjemné, nelepí, jsou hezky pigmentované a krásně voní. I přesto, že lesky moc v oblibě nemám, tyhle jsem si zamilovala (a nejvíc Electric Orange, nakonec jsem se přeci jen dostala zase k těm správným haha). Takže pokud si chcete Shine Gloss pořídit, neudělejte stejnou chybu jako já a pořádně si prohlédněte obal!

zkoušeli jste některý z nich?

(L-R) Shine Gloss in Electric Orange & Cashmere Rose, Cream Gloss in Pink Petal & Exquisite Pink

Žádné komentáře

Okomentovat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig