Fantastic Five: May

Today we are talking favourites. Once again I can't belive May is over. It has been all about the base for me this month in terms of makeup. So let's see what I've been loving this past month. 

NARS Tinted Moisturiser

I've been talking about this A LOT. If you're interested in my review on it you can find it here.

Bobbi Brown Face Touch Up Stick
I got this quite a long time ago but I'm finally getting into it now. It's great for covering spots and blemishes (I wouldn't recommend it for under eyes - it's quite thick). But it covers every little thing you want to. 

Zoeva 227 Soft Definer Brush
Classic MAC 217 dupe. But a lot more cheaper. The quality of Zoeva brushes is amazing and  I also love their sleek style of the brushes. This one is perfect for blending but I use it to apply the color all over the lid, for lower lashline, for everything. One of my favourite brushes ever. 

NUXE Melting Cleansing Gel
You've probably noticed my love for NUXE (especially for their rose scented range). This gel is perfect for day when you're in a rush and need to take your makeup off. I usually massage it into my skin and then take it off with a muslin cloth. It takes off any makeup (well I haven't tried it with waterproof mascara but there was no problem with taking off things like Maybelline Color Tattoos). Great great stuff. 

Garnier NEO Deodorant
Yep yep, quite strange things happening in here. But let's face it, everyone uses deodorant (or they should). I've been really loving this new one from Garnier. The 'applicator' is quite strange because you kind of squeeze the product out of the tube but in terms of its work it's perfect. 

what about yours favourites?
________________________________________
CZ
Zase je konec měsíce, ani si už vlastně nestíhám uvědomovat, jak to letí. No tak se na to asi rovnou vrhneme. 

NARS Tinted Moisturiser
O tomhle tónovacím krému jsem mluvila až moc. Takže asi není potřeba o něm mluvit znovu. Samostatná recenze je tady.


Bobbi Brown Face Touch Up Stick
Tenhle korektor mám doma už celkem dlouho, ale používat jsem ho začala pořádně teprve před nedávnem. Je skvělý na zakrytí drobných nedostatků a pupínků (nedoporučovala bych ho ale pod oči, je totiž hodně těžký). Pokud chcete něco na dny, kdy vaše pleť není úplně v nejlepší kondici, tohle je to pravé. 

Zoeva 227 Soft Definer Brush
Klasický MAC 217 dupe, jen o hodně levnější. Zoeva štětce mají celkově velmi dobrou kvalitu a osobně se mi moc líbí i samotný styl jejich zpracování. Tenhle používám na všechno, nanášení stínů, roztírání, na spodní linku, no prostě na všechno. Pokud chcete levné a kvalitní štětce, Zoeva je jasná volba.

NUXE Melting Cleansing Gel
Toho, že jsem si zamilovala značku NUXE jste si asi už všichni všimli (zvlášť tu jejich řadu s vůní růží). Tenhle čistící gel je skvělý, pokud potřebujete rychle smýt všechno. Beru si ho s sebou, pokud cestuji a nechci tahat spoustu věcí. Vmasírujete ho do pleti a dolů jde všechno (nezkoušela jsem co by udělal s voděodolnou řasenkou, ale s Maybelline Color Tattoo nebyl problém). 

Garnier NEO Deodorant
Tak a teď trochu zvláštní oblíbenec. Ano, deodorant. Tenhle nový od Garnier jsem si strašně oblíbila, protože jako jeden z mála vážně funguje (jen aplikace je trochu zvláštní, jelikož samotný produkt musíte jakoby vymáčknout z tuby).

no a jací byly Vaši oblíbenci za tento měsíc?
(a také mám menší dotaz ohledně samotných článků - přeci jen psát dvojjazyčně je celkem časově náročné a tak mě zajímá, co vyhovuje víc Vám - angličtina/čeština, nebo jen jedno? předem děkuji za všechny komentáře!)

2 komentáře

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig