Easy Sunday #4: Prague

Last week I spent a lovely day in Prague with my boyfriend. We don't have that much of a free time so it's always nice to have a day off especially in such a beautiful city like Prague. We had a nice lunch at Cafe Louvre (oh my I had the best avocado salad ever!) and then finally headed to the World of Tim Burton exhibiton. As I'm huge fan of his work I was too excited to see everything. If you're from or going to Prague during this summer don't forget to check this out! Sadly you're not allowed to take any pictures inside but I can tell you - it was breath taking!

and how was your weekend?

____________________________________________

CZ
Minulý týden jsme měli s přítelem konečně oba volný den (což se stává tak jednou za měsíc haha), tak jsme si udělali hezký den v Praze. Začali jsme příjemným obědem v Cafe Louvre (prosím si ten avokádový salát znovu, hned teď, děkuji) a pak jsme se konečně dostali na výstavu Tim Burton a jeho svět, kam jsem chtěla snad věčnost. Jelikož miluju snad všechny jeho filmy, nemůžu Vám ani popsat, jak velký zážitek jsem z výstavy měla. Pokud jste z Prahy, nebo se sem chystáte, určitě doporučuji výstavu navštívit! Občas je hezké, udělat si den bez jakékoli práce či školy. 

no a jak vy rádi trávíte volné dny?in case you're interested - I'm wearing H&M dress and hat, Mango jacket and Casio watch


1 komentář

  1. Tim Burton byl super! Byla jsem z něj úplně nadšená! :) Jen mi bylo líto, že se tam nesmí fotit :/
    http://dawardrobes.blogspot.cz/

    OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig