Favourite High-End Products

I love me some high-end beauty bits but let's be honest, who doesn't? As you all know I focus mainly on high-end products here on HL and I think I've tried quite a lot of products to get an overall look of what I like. I'm not going to go too much into details and rather link some of my previous posts but I just wanted to do like my 'high-end must-haves' type of post! Hope you enjoy!


 • Face: This is such an easy part for me. There are four products that come to my mind first when it comes to bases, blushes etc. Of course my favourite NARS Pure Radiant Tinted Moisturiser has to be featured (review here) as well as the Hourglass Ambient Lighting Blush in Mood Exposure (review here). The Clinique Chubby Stick in Hefty Highlight* (here) is one of the best products I discovered this year for sure. And lastly I have to mention the Kevyn Aucoin Creamy Duo which I forgot to take a picture of (review here). 

 • Eyes: Now this part is where it gets all grey and taupe-y just as I like it. My favourite eyeshadow of all time has to be the Burberry Sheer Eyeshadow in the shade Taupe Brown (review here). Same shade but different consistency is the Bobbi Brown L-W Cream Shadow in the shade Slate (here), amazing taupe for everyday wear. But onto liners - the liquid liner of choice is the Stila Stay All Day Waterproof Liquid Liner (just the best one I've ever tried) - here. The pencil department is all about my Urban Decay 24/7 Liner in Rockstar (here), amazing purple/black. 

 • Lips: There are two products when it comes to lips I couldn't be without. Of course these are my NARS Lip Pencils - I spoke a lot about them here so be sure to check that post out! For a balm-y type of day I'm all about the Dior Lip Glow most of the time (review here). 

 • Nails: Lastly let's talk about nails - you all know it by this time - my favourite nail polishes are the NAILS INC ones - you can find them all here and I'm actually working on a separate post covering their base and top coat as well!

So that's it! My favourite high-end products! Which high-end products is your favourite?CZ
Dnes mám pro vás nové video a tentokrát se podíváme na mé high-end oblíbence! Dejte videu 'palec nahoru', pokud se vám líbilo a já se na vás budu těšit u dalšího! 

Jaké jsou vaše oblíbené dražší produkty?


5 komentářů

 1. Clinique rozjasňovač se mi hrozně líbí a chci si ho taky pořídit. A dost mě lákají i ty Nars rtěnky. Nedávno jsem prívě zahlédla novou limitku od Nars, kde by v balení měly být právě tři ty tužky, tak snad bude limitka i u nás :). A taky jsi mě nalákala na tužku na obočí. Původně jsem si chtěla pořídit MUFE Aqua Brow, ale trochu se bojím, aby to nebylo moc výrazné.. pokud mi ale u Nars tužky bude sedět odstín, tak ji beru :D.
  Já mám z high end produktů hodně ráda bázi od MUFE, makeup Urban Decay a Nars oční stíny jsou taky super :).

  OdpovědětVymazat
 2. ahoj, zaujímalo by ma že keď kozmetiku a štetce skladuješ v nádobách ako vidno v pozadí na videu, či sa ti na ne nepráši :) dakisto by ma zaujímalo ako štetce čistíš, ďakujem :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tvářenka je naprosto nádherná;) Doufám, že si ji někdy někde budu moct koupit;) A stíny od Bobbi Brown jsou taky skvělé, úžasná barvička,taky mám tyhle taupe moc ráda:) Tužky na rty od Nars bych taky hrozně ráda zkusila, vypadají parádně, počkám jestli je nebudou mít v těch miniaturkách na Vánoce, to by bylo fajn;)

  OdpovědětVymazat
 4. Na tu tvářenku jsi mě teda nalákala :) příští měsíc letím do Londýna, tak jsem asi jasná :D

  OdpovědětVymazat
 5. That blush looks stunning, I can see why its a favourite!

  Annabel ♥
  Mascara & Maltesers

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig