Review: Bobbi Brown Cream Shadows

Today I got a quick review for you and this time we'll talk about cream eyeshadows. I got my first Bobbi Brown Long-Wear Cream Shadow a year ago and I'm still in love with it. But I've read quite a few negative comments here and there and I wanted to give you my opinion on these as well!


The first one I got is the Slate shade which has to be one my all time favourite eyeshadows. I already mentioned it in my In Love With Taupe post and I have to say it again, this colour is everything. The other one is in the shade Berry Noir which is an amazing purple toned eyeshadow, perfect as a base for smokey eyes. Now the consistency on them is really creamy and they're easy to apply, yo u can layer them as much as you like (even though the purple one can go a bit uneven so you have to be careful with these but I never had such a problem with the taupe one). A lot of people complained about the longevity but I can say a bad word about it. On me it stays on for about seven hours without smudging or going into fine lines and works great as a base as well. Their colours are great for everyday wear which I much prefer to those crazy in-you-face colours. You can just throw these on for a light wash of colour and little something something. And I have to admit I love the packaging. 

Have you ever tried these?

Old picture of me wearing Slate as a base.

CZ
Dneska mám pro Vás mini recenzi mých oblíbených krémových stínů. Poprvé jsem se k Bobbi Brown Long-Wear Cream Shadow dostala před rokem a od té doby je zbožňuju. Četla jsem na ně ovšem několik ne úplně lichotících recenzí a tak bych ráda přispěla svým kouskem lásky k nim. 

Jako první jsem si pořídila odstín Slate, který je jedním z mých nejoblíbenějších stínů. Psala jsem o něm už v In Love With Taupe článku a můj názor se nezměnil. Druhý odstín je Berry Noir, krásná fialová a jemným sheenem, která vypadá krásně jako podklad pod tmavší fialové smokey eyes. Konzistence těchto stínů je krásně krémová, hezky se nanáší a dají se bez problémů vrstvit (je ovšem pravda, že fialový stín se může nanášet trochu nerovnoměrně, takže si na něj musíte dát trochu pozor). Dost lidí si stěžovalo na výdrž, s tou já ale nemám nejmenší problém. Na očích vydrží bez problémů okolo sedmi hodin bez slévání se do linek a tak podobně. A při vrstvení dalších stínů navrch fungují jako skvělý podklad. Odstíny u Bobbi Brown jsou skvělé na každodenní nošení, což mi perfektně vyhovuje, jelikož nejsem příliš na výrazné barvy na očích. A také se mi moc líbí balení, které je možná sice trochu moc velké v porovnání s gramáží produktu, ale tak co.

Vyzkoušeli jste někdy tyto stíny?

8 komentářů

  1. These look absolutely amazing! Gorgeous colours and I love slade on you! xx

    OdpovědětVymazat
  2. Wow! Going to have to try Berry Noir next time I'm at Bobbie Brown xxx

    OdpovědětVymazat
  3. Totally obsessed with these cream eye shadows at the moment. Our fave so far has been Brown Metal but we'll defo be trying the Berry Noir! xx

    OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig