First Impressions: Zoeva Spectrum, Glossier & MUFE

I
I try a lot of products all the time. And to be honest not all of them make it to Hi Lychee. Today here are my first impressions on a few products I recenlty tried out and even though some of them aren't as good as I would like them to be I still wanted to tell you about them. Because not everything works wonders, right? 

HITS
Two standouts of this post are for sure the Make Up For Ever Pro Bronze Fusion & the new Zoeva Warm Spectrum Palette. The bronzer not only looks good but makes an excellent winter bronzer meaning you can't really go overboard with it but it still makes you look great! I was really surprised by the quality of the Zoeva palette to be honest! There is no fall out whatsoever with the matte shadows (really, zero), they blend nicely and wear great even without a primer. And that orange shade is just dreamy. 

SOMEWHERE IN BETWEEN
I'm not really sure where to put the Glossier Boy Brow just now. It's not bad by any mean I just think I expected more. It makes your brows more bushy which I like but doesn't hold them in place the way I'd like it to. Further inspection needed. Same (or kinda) goes to the Zoeva Nude Spectrum Blush Palette which - same - is not bad but I wasn't overwhelmed. And there's quite a lot of fall out to it. 

SKIP
Lastly I tried one bit I would skip all the way. Sadly it was the Max Factor Voluptous False Lash Effect Mascara*. It may be great for some and even I could wear it for everyday but I just tried so many better mascaras that this didn't really make it for me.


Which products you recently tried and what were your thoughts? 


CZ
First impressions videa jsem si v poslední době hodně oblíbila a tak bylo jen otázkou času, kdy taky nějaké natočím. Hezky se mi sešly jak dobré, tak horší produkty a já doufám, že se vám video líbilo! Co jste v poslední době vyzkoušeli vy a jaké jste z daných produktů měli pocit? Nakoupíte vždycky úspěšně, nebo vám většinou věci spíš nesednou? 

Mějte se krásně! 


8 komentářů

 1. Zoeva paletky jsou opravdu krásné! A MUFE bronzer se mi líbí taky :). Já toho za poslední dobu vyzkoušela docela hodně, a nejvíce mě zaujala asi Chocolate bar paletka, Tartelette paletka a Becca rozjasňovač <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou vážně super, byla jsem z toho až překvapená! Ta Warm Tone je náádherná <3 Od Becca mě hrozně láká ten nový primer nebo makeup :)

   Vymazat
 2. I adore the makeup look you have created. The greeny blue and brown work so well together!

  Kathryn /Cherries in the Snow

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahh thanks! I wasn't really sure about it but in the end I'm really happy how it turned out! :)

   Vymazat
 3. Zatiaľ som nevyskúšala žiadne, ale lákajú ma... hlavne Zoeva.

  www.danielainthelibrary.com

  OdpovědětVymazat
 4. Moc se mi líbí MUFE BRONZER! :)

  http://eternitymoments0.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do toho jsem se naprosto zamilovala! <3 Vážně strašně doporučuju!

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig