Bathroom Rotation: Bits Worth a Mention


I
I don't to bath/shower related posts a lot but as we're covering a lot of beauty this month I thought about showing you my three current bath-related products which don't get as much hype here in the online beauty world as I think they deserve!

 •  LUSH Celebrate Body Lotion - During this post you may notice I love everything zest-y and citrus-y. This body lotion contains lime, brazilian orange, almond oil and cocoa butter and these together will both moisturise and cheer your skin up. 
 • Korres Basil Lemon Shower Gel - Ahhh I love this stuff! Again it contains citrus - this time it's a lemon paired together with the freshness of green basil. If you love citrus-y scents you'll find this divine. 
 • Dove Hair Therapy Leave-In Conditioner* - I've been always interested in leave-in contitioner and this one from Dove works really nice! You basically spray this onto your hair after you get out of the bath/shower and leave it in. It nourishes, de-tangles and makes your hair nice and soft! 

Which bath/hair/body produts are your current favourites?CZ
Články o produktech do koupele/sprchy moc často nepíšu, jelikož se tu ale za poslední dobu objevila spousta těch kosmetických, bylo by asi fajn si jednou zase ukázat něco jiného. Dnes vám tedy ukážu tři produkty, které mě v poslední době z péče o tělo neskutečně baví a o kterých se (k mému překvapení) nikde moc nemluví.

 • LUSH Celebrate Body Lotion* - Jak si asi díky tomuto článku můžete všimnou, miluju všechno citrusové. Tento tělový krém obsahuje limetu, brazilský pomeranč, mandlový olej a kakaové máslo. Tyto ingredience vaší pleť hydratují a zároveň jí díky citrusům dodají energii.
 • Korres Basil Lemon sprchový gel - Ahhh můj nejoblíbenější sprchový gel. Je sice dražší, než běžné sprchové gely (já ho kupuji v balení po dvou, které vyjde levněji), rozhodně za to ale stojí. Je vyroben z látek dobrých pro vaši pokožku a navíc neskutečně krásně voní po citrónu a čerstvé bazalce!
 • Dove Hair Therapy Leave-In Conditioner - Leave-In kondicionér jsem chtěla vyzkoušet už dlouho a musím říct, že jsem si tento od Dove vážně oblíbila! Poté, co si vlasy umyjete a jemně osušíte ho do vlasů nastříkáte a jednoduše ho tam necháte. Vlasy jsou po něm krásně jemné, hydratované a lépe se rozčesávají. Jen pozor na kořínky, ty se díky němu mohou více mastit, takže se zaměřujte spíše na konečky vlasů. 

Jaké produkty na tělo vás v současné době baví?


2 komentáře

 1. I haven't tried any body lotion from Lush but that is an option I should think about down the road. :]

  // ▲ itsCarmen.com ▲

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. This is really lovely and I love Yummy Mummy as well but that one is a limited edition :(

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig