Why Are Burberry Kisses Amazing

Most of the time I want my lipstick to be matte (yep I'm a huge matte-lip lover even though I'm currently on a gloss kick) but from time to time I just feel the need for something not as pigmented and in your face as these matte options. And here's one of the most comfortable lipsticks I've ever tried plus it's beaut in every way. 

I've been interested in Burberry lipsticks ever since I saw the packaging. The bullet embossed with the typical Burberry sign, magnetic closure and gunmetal mirrored packaging. What is not to love. I chose to get their newest release - Burberry Kissing Lipstick in the shade Blush. These are supposed to be hydrating lip colors and they really are. The application is super easy, pigmentation is not overwhelming (this shade is a beautiful pink/red/darker nude, quite unique in its shade), and they are fragrance-free. The lipstick formula itself has a glossy finish which 'dries' to a semi-matte after about three hours and has a creamy gel texture. This one in particular can be build up to a full coverage as well as just dabbed onto the lips for a wash of color. The longevity is not as longlasting as your matte lipsticks but I prefer something like this for an every-day wear and I'm more than happy about this one!

Have you tried any of these? Which lipstick is your favourite at the moment?

CZ
Většinu času mám na sobě matné rtěnky (ano, jsou to mé nejoblíbenější, i když si zrovna teď procházím leskovou fází), čas od času mám ale chuť na něco s nižší pigmentací a větším komfortem při nošení. Dnes vám ukážu jednu z nejpříjemnějších rtěnek, kterou zatím mám a třešničkou na dortu je i to, že je nádherná. 

Rtěnky Burberry se mi líbily už od první chvíle, kdy jsem viděla jejich balení. Na samotné rtěnce je vyraženo logo Burberry, balení je šedo-stříbrné a ještě má magnetické zavírání. Co na něm nemilovat. Nakonec jsem si vybrala jednu z jejich nejnovější řady a to Burberry Kissing Lipstick v odstínu Blush. Tyto rtěnky mají být nádherně hydratační a vážně jsou. Aplikace je vážně jednoduchá, pigmentace je příjemná a přesto není 'přehnaná', tudíž se nemusíte bát chyb při aplikaci a rtěnky je také bez parfemace. Samotná rtěnka má lesklý finish, který po cca třech hodinách schne do semi-matte finishe a má jemně krémovo-gelovou texturu. Celkově mi odstíny přijdou unikátní, obzvlášť tento odstín Blush vypadá na některém světle víc červeně, někde růžově, já ji beru jako takovou tmavší nude s hnědým podtónem. Výdrž samozřejmě není tak vysoká, jako u matných rtěnek a rozhodně ji budete muset během dne nanášet několikrát, to já ovšem pro běžné denní nošení preferuju (pokud samozřejmě nepotřebuju, aby rtěnka vydržela celý den a nemusela jsem se o ni starat) a jsem neskutečně ráda, že mám tuto krásku doma. 

Máte vy nějakou Burberry rtěnku? A jaká je vaše nej zrovna teď?


3 komentáře

 1. I've been looking at the Burberry Kisses Lipsticks for some time now, since Burberry Beauty landed in Canada. I still haven't decided on a shade yet as they are all so beautiful. I definitely have to head back to the Burberry counter and check out Blush. It looks like a perfect everyday shade for the cooler months! xx
  Celina | The Celution | Bloglovin’

  OdpovědětVymazat
 2. I first tried the Burberry lipsticks thanks to the samples they were sharing over their social media. I have to agree they are so hydrating, and I love how Blush looks on you :)

  Charlee XO | CharmedCharlee

  OdpovědětVymazat
 3. Rtěnka je opravdu moc krásná. Sice žádnou Burberry ještě nemám, ale asi si časem také jednu pořídim :). A konečně jsem si o víkendu koupila slavnou Clinique Pop rtěnku, tak tu používám teď nejčastěji.

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig