Fanstastic Five: July

First thing: I know I'm super late with my July favourites and I really am sorry but I just wasn't able to do them in the right time but better late than never they say, right? Second thing: if you look at this picture above you may think: Ok but there are far more things than five. Again I know but I've done a separate posts on quite a few bits that made it into my favourites and there are five left to talk about so..

There are two mascaras I've been loving this past month. One is the Maybelline Lash Sensational Waterproof which is quite different for me as I usually hate waterproof mascaras. This one holds the curl perfectly, adds volume and basically everything. Great great stuff. The other one is the Sephora Outrageous Curl and man, this mascara adds drama. It curls like a dream, is super intense and just amazing. The only thing I don't like about both of these is that they're quite hard to get off but hey, I can work that out. Next we have a primer. The NARS Pro-Prime Multi-Protect Primer is basically the only primer I've been using for the past year but it really works! It's great for summer as it contains SPF 30, hydrates and also prolongs the wear of your makeup. The skincare item I've been loving this past month is the Clinique Turnaround Overnight* and even though I've already done a post on this one (here) it's worth a mention again. A fab thick night cream that will transform your dull skin into a glowing heaven. I'm almost out of it and I'll get another one for sure! And lastly we have one style favourite this month and that being my & other stories sunglasses. Man do I love these! They're crazy I know but that's the reason I love them so much. Are you also into strange sunglasses? 

What have you been loving during July? Other favourites with links are listed below!

OTHER FAVOURITES: Estée Lauder Magic Smoky (here), NAILS INC Nailkale Superfood Base Coat (here), bareMinerals Complexion Rescue (here).


CZ
Konečně mám pro vás oblíbence za červenec. Tentokrát to trochu trvalo, ale lepší pozdě, než nikdy, nebo ne? Jaké produkty jste si oblíbili v poslední době vy a zaujalo vás něco, o čem jsme mluvila já?

Krásný začátek týdne!


6 komentářů

 1. Tú riasenku si všetci chvália, asi si ju budem musieť zaobstarať =D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to vážně první voděodolná řasenka, kterou jsem si zamilovala a pro její efekt jsem schopná přežít i to odlíčení :D

   Vymazat
 2. BareMinerals tonovací krém ted používám každý den už asi měsíc a je vážně skvělý. Ten od Narsu mi bohužel vůbec nevyhovuje :(. Maybelline řasenku jsem měla, efekt byl fajn, ale to odličování mě štvalo :D. Já si ted oblíbila MAC pigmenty, jsou skvělé :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé to mám radost, že ti sedí alespoň tenhle :) O tom odličování mi ani nemluv, je to peklo, ale když ona je tak super! Pigmenty od MAC jsem ještě nezkoušela, tak na nějaký kouknu! :)

   Vymazat
 3. Tónovací krém mám odskúšaný. Je ozaj úžasný :) a tá ceruzka na dymové líčenie vyzerá super. :3 Keď ju najem na slovensku tak ju určite vyskúšam :)

  http://nicolettelear.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Další, kdo si oblíbil Complexion Rescue, super! :) Tužky jsou skvělé, rozhodně doporučuju! :)

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig