Beauty Talk w/ Latasha

Few weeks ago I came up with an idea of doing Beauty Talk not only with Czech bloggers/beaut ladies but also team up with a few internation beauty bloggers I love. So I've made a little list and first one to talk about her beauty favourites is the amazing Latasha from Today I Adore (if you haven't checked her blog yet you have to do so now!). Latasha was kind enough to send me some pictures of her favourites and she's also a fellow #NARSissist which means that you should get excited. So let's dive right in! 

During the winter time Latasha likes to use more of a dewy foundation but nothing too radiant as her skin is oily/combination and her perfect all rounder for that is the Illamasqua Skin Base Foundation. Another one of her winter favourites is the NARS Blush in Doucer (which sadly seems to be discontinued) which gives a bit of a sculpted look. One thing that really got me is that Latasha uses Maybelline Color Tattoo in Permanent Taupe for her brows which is such a clever idea for those of you with a cooler skintone (and it might be an amazing dupe for the Anastasia Dip Brow). And lastly she usually keeps the Urban Decay All Nighter Setting Spray handy as it helps the makeup last longer and not look cakey. 

She also told me a bit about her favourite bits in terms of skincare a you may already noticed also mine favourite the NUXE Reve de Miel which is just amazing for those colder months. She also ditched muslin cloths for the Magnitone Lucid Facial Brush as it is much more effective. I've actually never heard of this one but I'm really interested now! Lastly from skincare section Latasha mentioned those Nip + Fab Glycolic Fix Pad and these come in handy when her skin is breaking out or really dry. 

But let's talk about those special & 'couldn't live without' products now. Can you spot that beautiful NARS Hanamichi Palette? I've seen tons of pictures of it but I've always wanted to know if anyone really uses this on a daily basis because I think I just couldn't force myself to destroy this stunning desing. And Latasha has the same point of view - who would want to ruin such a beaut pattern. But she might get round to use it eventually. Also the YSL is a special occasion bronzer as it's so pricey. But what are those products she couldn't live without? Right now these are the Smashbox Full Exposure Palette - perfect for every-day & also nights out, MUFE HD Setting Powder & my beloved NARS Velvet Matte Lip Pencils - Cruella has to be Latasha's favourite red ever. 


I hope you enjoyed this post and I want to thank Latasha again!CZ
Před pár týdny mě napadlo, že by Beauty Talku neuškodilo nějaké to osvěžení. A tak jsem přišla s nápadem oslovit i některé z mých oblíbených zahraničních beauty bloggerek a ukázat Vám jejich oblíbené produkty. A první na mém seznamu byla úžasná Latasha, jejíž články můžete najít na blogu Today I Adore. Latasha byla tak hodná a poslala mi několik fotek jejích oblíbených produktů společně s jejich popisky a máte se na co těšit!

Během zimy má Latasha ráda 'dewy' makeupy, ale nic přehnaně oslnivého,jelikož její pleť je oily/combination a příliš dewy makeup by nedělal dobrotu. Skvělým produktem je pro ni Illamasqua Skin Base Foundation. V těchto měsících také ráda sahá po NARS tvářence v odstínu Doucer (bohužel se přestává vyrábět), která dodá obličeji krásně přirozený sculpted look. Z jedné věci jsem byla vážně nadšená a to z toho, že Latasha na obočí používá Maybelline Color Tattoo v odstínu Permanent Taupe. Je to skvělá barva pro ty, kteří mají studenější tón pleti a asi bude i skvělým dupem pro Anastasia Dip Brow. Také u sebe často nosí Urban Decay All Nighter Setting Spray, který prodlouží výdrž makeupu. 

Z péče o pleť Latasha zmínila dva produkty, o kterých jsem doposud nezmínila a také můj milovaný NUXE Reve de Miel. Jedním z produktů je Magnitone Lucid Facial Brush, který dle jejích slov rozhodně změní Váš názor na kartáčky na obličej a zbavíte se svých utěrek/ručníčků. Také zmínila Nip + Fab Glycolic Fix Pad a ty používá především ve dnech, kdy pleť není to pravé ořechové, nebo je příliš suchá. Ty bych rozhodně ráda vyzkoušela. 

Pojďme se teď ale podívat na ty výjimečné produkty a také věci, bez kterých by namohla být. Vidíte na spodní fotce tu krásnou NARS Hanamichi Palette? Viděla jsem ji na spouště fotek a v různých kolážích, nikdy jsem se ale nesetkala s někým, kdo by mi řekl, jestli ji vlastně doopravdy používá. Latasha mě uklidnila a přiznala, že nechce zničit ten krásný vzor, stejně tak bych to měla i já. Jednou ji prý ale určitě začne používat. Podobně je na tom i s YSL bronzerem, který je striktně na speciální události. A jaké že jsou produkty, bez kterých by nemohla být? Rozhodně Smashbox Full Exposure Palette, která je skvělá jak na den tak i na večer, dál bez MUFE HD Setting Powder a mých milovaných NARS Velvet Matte Lip Pencils - Cruella je její nejoblíbenější červená vůbec!


Doufám, že se Vám článek líbil a nezapomeňte se na Latashy blog podívat!


2 komentáře

 1. What an amazing selection of products! The Nip + Fab pads sound great, I'd definitely love to try them. I have a Clinique gel liner in a taupey-grey shade which works great in the brows! The Maybelline one seems like an awesome budget option. That NARS palette is gorgeous!

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Isn't it just amazing? Ahh I would love to have one for myself haha.

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig