FOTD: Silver Liner

Are you a liner person? I am and I love to experiment a bit because classic black liner is quite boring sometimes, right? Spring time was all about blue liner and now it's time for silver. I bought the Topshop Molten Eyes in Pocket Money during the festival season just for fun but it's actually amazing as a liner! It doesn't budge whatsoever and the pigmentation is out of this world. Great great stuff. I kept the rest of my face quite natural using my NARS Tinted Moisturiser (you're probably sick of it by now), Tarte Amazonian Clay 12-Hour Blush in Natural Beauty (full review here) and  finished it off with Maybelline's Mocha Muse. Oh and I used a new brow product from Clarins but more about that next time.


What are your current favourites?

Baví vás linky? Mě jo a proč neexperimentovat, černé linky jsou přeci jen už trochu nudné, ne? Na jaře jsem pořád nosila modré a teď je čas na stříbrnou. Topshop Molten Eyes v odstínu Pocket Money jsem si koupila jen tak pro zábavu na festivaly, ale strašně mě baví i teď, protože vypadají skvěle jako winged liner. Absolutně se nerozmazávají (vlastně spíš budete mít problém je dostat dolů haha) a mají vážně skvělou pigmentaci. Zbytek obličeje jsem nechala jednoduchý a použila jen NARS Tinted Moisturiser (kterého už máte nejspíš až po krk), Tarte Amazonian Clay 12-Hour Blush v odstínu Natural Beauty (recenzi si můžete přečíst tady) a nakonec ještě Mocha Muse od Maybelline. A také jsem zkoušela nový produkt na obočí od Clarins, ale o tom zase někdy příště. 

Co jste si v poslední době oblíbili Vy?


6 komentářů

 1. I'm the least adventurous person ever with eyeliner and I absolutely always stick to black, but this is such a lovely, fresh twist on the original.

  Sammy xo.

  littlefickleblog.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I think something like this would look absolutely amazing on you! :)

   Vymazat
 2. Gorgeous! I swatched the Topshop Molten eyes and yeah, the pigmentation is amazing! So creamy too.

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. thank you! and the lasting power is absolutely amazing!

   Vymazat
 3. velký nezvyk - jsem spíše na černou klasiku, ale vypadá to opravdu zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mě to strašně baví, je to i slavnostnější a není to nuda :)

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig