NUXE Cleansing Range with Rose Petals

I'm a big fan of NUXE in general. Réve de Miel is a cult classic (read more about it here) and their dry oil is really nice too. But the main thing I love from NUXE is their Cleansing range. It's made for normal to dry & sensitive skin (which is everything I got haha) and I found that it really works great. So today I'm gonna show you three products from this range and tell you something more about them.

The first thing I usually use is the Comforting Cleansing Milk which also has to be my least favourite product from the three I own (but that doesn't mean it's bad!). It has a pump which makes everything easier and has a thick consistency which melts once you apply it onto your face. I use is on my eyes just to start the cleansing process. It's nice and not drying but it's kinda nothing special. Which is not the case with the next product - Melting Cleansing Gel (for eyes and face). Oh my I love this stuff. It's a gel which you apply onto your face and mix it with a little bit of a hot water (this is important, use only warm/hot water, otherwise it's not gonna work as good) and massage it into your skin (with your makeup on!). It takes off everything (even your mascara) and leaves your skin feeling clean and moisturised. Great product for traveling! And the last thing I own from this range is also my favourite. The Gentle Toning Lotion is amazing and I love everything about it. It makes my face look brighter and more fresh, it smells amazing and it feels amazing on the skin. I usually use it a last step of my cleansing rutine to take off any residue of the makeup. And when I say this is amazing I really mean it. Overall I love the Toning Lotion the most and the Cleansing Milk is kinda meh but together they do wonders. Really.

have you tried anything from this range & what are your thoughts?
_____________________________________
CZ
Značku NUXE mám obecně hrozně ráda. Réve de Miel je taková klasik a jejich suchý olej je také skvělý. Hlavní věc proč mám značku ráda je ale jejich Cleansing řada. Je vyrobena pro normální až suchou a citlivou pleť (což je vlastně popis mé pleti) a funguje vážně skvěle. Dnes Vám povím o třech produktech, které z této řady vlastním.

Jako první běžně používá Comforting Cleansing Milk a to je také můj nejméně oblíbený produkt z těchto tří (což ale neznamená, že je špatný, ostatní bych totiž vychválila až do nebe). Je to tužší odličovací mléko, dávkuje se pumpičkou, což všechno usnadňuje a já ho nejraději používám na oči (jako začátek čistícího procesu). Je příjemný a nevysušuje, ale také to není nic výjimečného. To se nedá říci o dalším produktu a tím je Melting Cleansing Gel. Je to gel, který s trochou horké vody (vždycky používejte horkou nebo vlažnou vodu, jinak nefunguje tak dobře) vmasírujete na neodlíčený obličej. A dolů jde všechno, i řasenka, a vaše pleť je hezky hydratovaná a čistá. Je to skvělý produkt na cestování. No a jako poslední věc tu mám také mou nejoblíbenější věc z této řady. Gentle Toning Lotion je skvělý a nemůžu o něm říci špatné slovo. Používám ho na finální dočištění pleti (pokud něco zbylo po Melting Cleansing Gelu) a když říkám, že je skvělý, myslím to vážně. Pleť je po něm rozjasněná, čistá a také krásně voní. Celkově Toning Lotion mám nejraději a Cleansing Milk naopak nejméně, dohromady ale dělají divy. Vážně.

zkusili jste něco z téhle řady nebo od NUXE obecně? 

Žádné komentáře

Okomentovat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig