Going Lighter for Summer

When it comes to skincare my credo is more is more. My skin is super dry and basically eats up every single product I put on my face. Due to this fact I always opted for richer and heavier moisturisers. But when I started receiving LOADS of gel-textured moisturisers this spring I told myself I need to find a way to use them so I did. Also - I know that now everyone out there is amused by the greasy-looking-skin trend that really speaks to me so here are some lighter moisturisers suited for more skin types than just us flake-y snakes. 

One thing I find amazing about all of these is that the gel texture tends to be really cooling. Some of them even have it their name such as the La Mer Cool Gel Cream* - the newest addition to La Mer's luxurious skincare line. Calming & cooling.  Is there more to ask for summer? If your skin is still on the drier side yet you hate the feeling of heavy moisturisers opt for the upgraded version of Dior HydraLife Intense Sorbet Cream*. The normal (aka non Intense) version was way too light for me so if you struggle with dryness this is the way to go. I generally tend to put oil or hydrating serum underneath any of these just to boost the hydration a bit more. If your skin is more oily tho I would suggest looking into Origins' offering. Their new Original Skin Matte Moisturiser* offers hydration yet no extra shine. Some of my other favourites include:

Sisley Black Rose Skin Infusion Cream* (feels like water on your skin)
Clinique Moisture Surge 72h* (reformulated cult classic)
belief Aqua Bomb* (increases the hydration level in your skin)

Which moisturising formulas do you prefer? 
Pokud jde o péči o pleť, řídím se heslem "víc je víc". Moje pleť byla vždy neskutečně suchá a doslova sní všechny produkty, které na ní dám. Když mi ale v poslední době v rámci novinek začalo chodit víc a víc gelových krémů, bylo mi jasné, že se s nimi budu muset naučit, nebo to aspoň zkusit. a povedlo se. Víte, že většinu času vyznávám svůj "vypadám téměř zpoceně" look, je mi ale jasné, že to není pro každého, takže dnes snad potěším i ty z vás, kteří netrpí na hadí kůži a upřednostňují lehčí textury. 

Co mě na gelových krémech baví asi nejvíc je jejich chladivý efekt. Můj nejoblíbenější je dokonce tak chladivý, že se to odráží i v jeho jméně. La Mer Cool Gel Cream* je nejnovějším přírůstkem do luxusní řady péče o pleť La Mer a jeho hlavní předností je zklidnění a chladivý efekt, což je pro letní měsíce ideální. Pokud vás také trápí sušší pleť, ale nesnesete těžké a hutné krémy, Dior Hydra Life Intense Sorbet Cream* bude přesně to pravé pro vás. Jeho lehčí (= ne Intense) verze na mě byla příliš lehká, takže jsem tuhle jeho vylepšenou verzi uvítala s otevřenou náručí. A pokud vám i tak přijde, že vám podobné textury prostě nestačí, sáhněte po intenzivnějším hydratačním séru/oleji. Mastnější pleť naopak určitě ocení jeden z nejnovějších produktů Origins. V řadě Original Skin se totiž objevil také Matte Moisturiser*, který slibuje hydrataci bez přebytečného lesku. Mezi mé další oblíbené gelové textury patří třeba: 

Sisley Black Rose Skin Infusion Cream* (ten se na pleti promění ve vodu)
Clinique Moisture Surge 72h* (kultovní produkt ve vylepšené 72h verzi)
belief Aqua Bomb* 

Jaké textury preferujete vy? 


Žádné komentáře

Okomentovat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig