Best Products For Dry Skin (Winter Edition)


If you're a fellow dry skin sufferer you probably know how much of a pain our skin is during the winter time. Everything is tense and super dry and definitely not comfortable. As I try to combat this crazy weather as much as I possibly can I narrowed down some of the products that are helping me very much this winter so they can maybe help you too.

 • Kiehl's Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil* - Winter is when I take out all of the oily products I can! Midnight Recovery Concentrate is a classic but this year Kiehl's brought out an oil-based cleanser to go with it and let me tell you - this is a dry-skin's best friend! Cleanses the skin super well yet still leaves it moisturized and comfortable. 
 • RMS Beauty Living Luminizer - Old favorite of everyone but for a reason. I feel like powder products can make my skin look even worse during the winter time so I tend to stick with creams and this one's one of my favorites - almost water-like glow!
 • Estée Lauder Enlighten* - Oh man, how many time have I mentioned this one? I can honestly name is the best foundation/tinted moisturizer for winter. It's just the best thing ever. 
 • Tata Harper Be True Lip Balm - My lips tend to be really dry during this time of the year so lip balm is a must. I recently started testing out some of Tata's products and this one ticks all the boxes. Stick so you don't have to get your hands dirty, comfortable and hydrating and natural. 
 • Dior Diorblush Contour and Light* - As previously mentioned I tend to stick to cream products during winter and this one is one of my current favorites - the formula is nice and creamy and blends out easily plus the shades are not extremely cool-toned so you get at least a touch of that sun-kissed look.
 • Glossier Super Bounce Serum - So sad to be mentioning this as it's not available outside the US but I just have to. Glossier gets me every time I get my hands on any of their stuff and this one is no exception. Beautiful hydrating serum that is much needed right now. 
 • ArmaniPrima Refreshing Make-Up Fix* - I recently got a few bits from Armani Beauty and I have to say I'm blown away - mostly by the Prima range which is a beautiful luxury skincare. The makeup fix spray is great during the day for that extra bit of hydration. 

Which products help your skin get through the winter time?
xx Linda
Pokud máte stejně jako já suchou pleť, pak určitě víte, jak šílená v tomto ohledu bývá zima. Všechno tahá, štípe a nic z toho rozhodně není příjemné. Jelikož jsem se letos rozhodla s počasím a stavem své pleti bojovat, můžu vám dnes ukázat několik produktů, na které se v tomto ohledu mohu zaručeně spolehnout. A třeba pomohou i vám!

 • Kiehl's Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil* - Oleje jsou základním stavebním kamenem mé zimní péče o pleť. Olejíček Midnight Recovery je naprostou klasikou Kiehl's,  letos se ovšem na trhu objevil také olejový čistič, který by s ním měl jít ruku v ruce.  A je vážně skvělý - krásně pleť vyčistí, odlíčí i řasenku a pleť je po něm krásně hydratovaná. 
 • RMS Beauty Living Luminizer - Oblíbenec snad každého, kdo ho vlastní. A není divu. V zimě se snažím pudrovým produktům vyhýbat, jelikož často ještě zvýrazní jakákoli suchá místa na obličeji. A tenhle krémový rozjasňovač prostě musíte mít.
 • Estée Lauder Enlighten* - Musím o tomto produktu psát znovu? Příjemná denní hydratace, jemné krytí a krásné projasnění. Jeden z mých nejoblíbenějších produktů vůbec! 
 • Tata Harper Be True Lip Balm - Rty v zimě také často trpí, takže nosím v každé kabelce alespoň jeden balzám. Nedávno jsem si pořádila tento od Tata Harper a jsem s ním neskutečně spokojená. Je v tyčince, tudíž nemusíte používat ruce, rty hydratuje, ale není nepříjemný + je přírodní. Co víc si přát. 
 • Dior Diorblush Contour and Light* - Jak jsem již zmínila, během zimy se přesouvám k co nejvíce krémovým produktům a konturovací tyčinka Dior mě teď hrozně baví. Její konzistence je dost krémová, takže se dá lehce ztratit a vpracovat do pleti. Odstíny jsou navíc tak akorát - ani ne studené, ani ne teplé, tudíž díky nim dosáhnete přirozeně opáleného vzhledu..
 • Glossier Super Bounce Serum - Popravdě se mi Glossier ani nechce zmiňovat, když se nedá mimo Ameriku sehnat, ale prostě musím. Jejich produkty mě dostanou pokaždé a tenhle nění výjimkou. Příjemné hydratační sérum, které je na zimu prostě ideální. 
 • ArmaniPrima Refreshing Make-Up Fix* - A co by tento článek byl bez nějakého toho spreje - zafixuje makeup a přitom dodá tu tak potřebnou extra hydrataci. Nedávnou jsem dostala několik produktů Armani a jejich pleťová řada ArmaniPrima je něco neskutečného!

Jaké produkty vám pomáhají přečkat zimu?
xx Linda

2 komentáře

 1. Ooh the Kiehl's cleanser sounds awesome! The classic Midnight Recovery Concentrate is one of my favourite products for winter, I might have to give the cleanser a go too :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já mám ted v zimě taky dost suchou pleť, takže hydratační masky a hutné krémy jsou vážně třeba. RMS rozjasnovač nutně potřebuju, musím si ho už konečně pořídit. Já ted miluju Watts Up od Benefitu, ten je taky super :)

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig