January Favorites

Is
Is it even possible that time flies so fast? Mainly because of blogging I realize how fast everything goes. And of course it's because of these posts. I've been testing out a few new products that I got for Christmas etc. and I fell in love with most of them. Let's take a closer look!

I finally gave in to the Bobbi Brown Corrector hype and tried out the new liquid version - the Intensive Skin Serum Corrector*. This one is supposed to be used under your regular concealer and gets rid of dark circles and to be honest I'm amazed by it! Just a quick mention to the Wayne Goss 02 Brush and that's my last time talking about it haha. I know you all probably hate this brush at this point . Next up we have the RMS Living Luminizer. Man this stuff is GOOD. If you prefer more of a natural glossy look to your cheeks you'll love with one! I'm trying to take care of my hands as well and my perfect duo at the moment is the Aesop Hand Gel and Kiehl's Richly Hydrating Hand Cream*. One cleanses on the go and the second one hydrates. What else could you possibly need haha. And of course a big thumbs up goes to the MUFE Ultra HD Foundation Stick* which EVERYONE seems to love me including. 

Which product has been you absolute favorite this month? 

CZ
Jen díky těmhle článkům si vždycky uvědomím, jak strašně všechno letí (běžně by mi asi vůbec nedošlo, že je další měsíc haha). V lednu jsem zkoušela spoustu nových produktů a to především ty, které jsem dostala k Vánocům. A samozřejmě mi spousta z nich sedla!

Co bavilo v lednu vás a jaké produkty třeba chcete v tomto roce zkusit?

3 komentáře

 1. MUFE Stick musí být boží, škoda, že je tady nedostupný. RMS je na seznamu značek, které chci vyzkoušet :). Já si teď hlavně oblíbila Chocolate Bar paletku a Becca rozjasňovač :). Před pár dny jsem si koupila Too Faced pudr, a zatím jsem z něj nadšená! Jinak ve videu máš moc hezky nalíčené oči <3

  OdpovědětVymazat
 2. I have heard SO MUCH about the RMS Living Luminizer. It sounds incredible. I just need to find a place that stocks RMS in Canada now. xx
  Celina | The Celution | Bloglovin’

  OdpovědětVymazat
 3. Ja som teda bola v januári totálne nadšená z mojej novej pleťovky (tiež objavená pod stromčekom). Nuxe Nirvanesque Light ma skvelo prekvapil a je to momentálne môj najobľúbenejší krém. Rovnako aj Clarins Eye Contour Balm sa stal mojím novým verným denným spoločníkom, konečne jeden z mála krémov po ktorých neslzím :).

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig