One To Try: The Body Shop Face Mist

Facial
Facial sprays are one of these pampering products I've always loved. It all started with the Caudalie Beauty Elixir which I didn't really like at first but after few spritzes I fell in love and been interested in testing out new face mists ever since. As you all know my skin is quite dry so I always tend to opt for the ones that will bring additional moisture back to my skin! And here's one I totally recommend for that! 


A lot of people rave about The Body Shop in general and I've always been interested in their Body Butters/Hand Gels/Shower Gels etc. but never really gave into their skincare. At the end of summer I popped to TBS store and picked up this Vitamin E Face Mist on sale and I will be coming back for sure. This one contains rose water and nicely moisturizes and refreshes the skin. It can be used as a 'second' moisturizer to hydrated but you can also use it to wet your brushes (for example when applying foundation or pigments), to set your makeup or to get rid of any powder-y look on your skin. It has calming light scent which is not overpowering at all and I love it. I have to say it did't really prolonged the wear of my foundation but as it's not supposed to to this in the first place I'm totally fine with it. It works great if your skin is feeling dull and unhappy! 

Do you use any face mist or spray? Which one is your fave?
Any recommendations?

CZ
Spreje na obličej jsou jedním z těch 'doplňkových' produktů, které jsem měla vždycky ráda. Všechno to začalo díky Caudalie Beauty Elixiru, se kterým jsme se zezačátku ne a ne spřátelit, nakonec jsem si ho ale neskutečně oblíbila a od té doby bych nejradši vyzkoušela všechny spreje na obličej! Jak víte, má pleť je hodně suchá, tudíž se vždy snažím vyhledávat ty spreje, které by mohly dodat ještě víc hydratace. A dnes pro vás jeden takový mám!

Spousta lidí obecně miluje The Body Shop, a i přestože mám moc ráda jejich tělová másla, antibakteriální gely nebo sprchové gely, nikdy jsem příliš nezkoumala jejich péči o pleť. Na konci léta jsem si ovšem při TBS slevách pořídila Vitamin E Face Mist a je jasné, že se budu muset vrátit. Tento sprej obsahuje růžovou vodu a pantenol, tudíž pleť nejen hydratuje, ale také zklidní. Můžete ho použít pro ještě více hydratace nad nebo pod váš klasický denní/noční krém, můžete s ním navlhčit štětce (třeba při použití makeupu nebo pigmentů), zbaví vás pudrového finiše a také vás 'probudí', pokud se cítíte unaveni. V několika recenzích jsem četla, že ho někteří používají také na zafixování makeupu. Pro tento účel mi úplně navyhovoval, jelikož dobu nošení neprodloužil - není tomu ovšem primárně uzpůsoben, tudíž to nevidím jako problém. Voní jemně po růžích, nic extrémního, takže se nemusíte bát. Celkově je to skvělý pomocník, pokuď je vaše pleť unavená a mdlá! 

Používáte nějaké spreje na obličej? Jaký je váš oblíbený?
Příjímám veškeré tipy! 

PS: Nezapomeňte, že do zítřejší půlnoci soutěžíme o poukaz na Nordicday.cz - tady!

7 komentářů

 1. Já občas použiju sprej od Lush a jinak termální vodu Uriage, oboje spíš na to osvěžení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O speji od Lush jsem hodně slyšela, tak na něj asi půjdu taky mrknout! :)

   Vymazat
 2. MAC fix+, Uriage termální vodu a pak klasickou růžovou vodu od Purity vision...a tenhle TBS si píšu na seznam :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MAC fix+ je taková klasika, kterou jsem nikdy nevyzkoušela, tak třeba už brzo! :)

   Vymazat
 3. It took me a while to be convinced of their purpose, but now I'm hooked on face mists! I like Lush Tea Tree Water or regular rose water as a toner in my skincare routine or for refreshment on hot Summer days, MAC Fix+ to wet my foundation sponge or brush but also as a finishing spray (I love the dewy effect it gives to makeup), and Urban Decay's All Nighter spray to set my makeup on long days.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Me too! Lush sound amazing, should put that one on my wishlist! :)

   Vymazat
 4. All images are so beautiful!. I appreciate you sharing your thoughts on The Body Shop's Vitamin E Face Mist. It's lovely that it gives your skin good moisture and a cooling sensation. Having a defined format when writing product reviews makes it easier to communicate your experience. The steps of writing an assignment, such as an overview, product specifics, personal testing insights, and a summary of likes and dislikes, should be outlined for students working on assignments analysing beauty products. Readers will benefit from your own experience as you describe the mist's moisturising qualities and calming aroma. Reviews like this are pretty helpful for finding new skincare favourites!

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig