New Nails INC Love


YepYep, my blue nailpolish obsession continues. As you know I love NAILS INC polishes and blue polishes in general so it was a clear move to thick Regents Place out of my wishlist. Will this blue nail overload ever end for me?

As usual with these it's super pigmented and easy to apply thanks to the wide brush. As this one is in gel formula it's quite glossy but not too much so it would look strange and two coats are more than enough. The color is amazing as it's subtle but not boring and goes well with all of my clothes. I love the formula of these in general and I was happy that shade light as this one didn't go on streaky or anything like that. Do you have any blue nail polish recommendations for me? Something I need to try?

Which nail polish you love at the moment?


CZ
Ano, stále pokračujeme v modré lakové obsesi. Jak asi víte, miluju NAILS INC a modré laky obecně, takže bylo vlastně úplně jasné, že si Regents Place dřív nebo později vyškrtnu ze svého wishlistu. Docela by mě zajímalo, jestli tohle mé modré šílenství někdy skončí. 

Jako u všech laků NAILS INC, i tento je skvěle pigmentovaný a krásně se s ním pracuje (díky širokému štětečku). Jelikož tento má gelový finiš, je vcelku lesklý, ale ne natolik, aby vypadal zvláštně a dvě vrstvy naprosto stačí. Neskutečně se mi líbí jeho barva, jelikož je jemná, ale přesto není nudná a hodí se mi ke všemu, co mám doma. Měla jsem obrovskou radost, že ani světlejší barva neflekatí a pracuje se s ní stejně dobře, jako s tmavými odstíny! Máte pro mě nějaký modrý tip? Sem s nimi! 

Jaký lak na nehty máte v poslední době rádi?

4 komentáře

 1. This shade is beautiful, you cannot beat a sky blue!

  Stephanie xxxx
  http://missstephanieusher.blogspot.co.uk/
  https://www.bloglovin.com/blogs/hope-freedom-love-3436251

  OdpovědětVymazat
 2. This is such a gorgeous shade on you. I really like the Nails Inc nail polishes, both their Nail Kale line and their Gel Nails. Victoria has been my absolute favourite recently. xx
  Celina | The Celution | Bloglovin’

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oh thanks lovely! Love the nail kale range and Victoria is on my list to get! :)

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig