Fantastic Five: June

June favourites time! I know it sounds as a cliché but are we already half way through 2015? That's insane. Like super insane. This year has been incredible for me when it comes to blogging and I'm thankfull for everything that happend this year and I'm more than excited to see what else is to come! But I'm done being emotional and let's get into my favourites!

The first and also the biggest favourite of mine this month has been the Beauty Blender. I was sceptical about it ever since I saw so many (especially US) bloggers talking about it but as it finally released here in the Czech Republic (thanks Sephora!) I've decided to give it a go and wow. That's all I have to say. It works wonders with my next favourite - the YSL Youth Liberator Foundation and really, it just makes my skin so dewy and flawless! Love love love. Next we have a lipstick favourite! I got the Burberry Kissing Lipstick in the shade Blush at the begging of June and I've been wearing it a lot! It's a nice 'nude' red with a tiny bit of sparkle to it. The formula itself is moisturising and super comfortable on the lips. When it comes to skincare there's one thing I've been loving in June! The Vita Liberata Self Tanning Night Moisture Mask* is out of this world! You apply is after you cleanse your skin in the evening and leave it overnight. In the morning your skin is super glowy an healthy looking and you can really see the difference in the color of your face. This one is a pricey bit but totally worth it in my opinion! Lastly the NAILS inc nail polish in the shade Baker Street* has been on my nails almost all the time in June. I posted a separate post about it here if you want to check it out! 

What have you been loving during June?CZ
Je tu zase čas oblíbenců! Nechci, aby to znělo jako klišé, ale vážně už je za námi půlka roku 2015? Připadá mi to docela šílené! Tenhle rok byl zatím skvělý především co se blogování týče a jsem vážně vděčná za všechno to, co se stalo! Ale dost emotivních výlevů, pojďme se radši podívat na mé oblíbence za červen! Ve videu dnes uvidíte také oblíbence Zuzi z Underthesheets a já jsem moc ráda, že mi dělala společnost! Těšit se můžete i na další naše společná videa! 

Jací byli vaši oblíbenci za červen?


8 komentářů

 1. Beauty Blender chci už taky chlouho vyzkoušet, ale trochu se bojím toho čistění. Nejsem si jistá, jestli se u nás prodává ten čistič, který vždycky vidím u Youtuberek. A ta rtěnka má vážně krásný odstín a moc ti sluší :). Jinak souhlasím se Zuzkou, korektor od MACu je vážně užasný!
  Já si minulý měsíc oblíbila nude rty, což je u mě docela nezvyklé :D a to kontkrétně kombinace MAC Spice konturky a Modesty rtěnky :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten čistič zatím bohužel nemáme, taky mě to hrozně štve :/ Zatím ho čistím klasicky dětským šamponem a jde to, ale bojím se, jak to bude vypadat po delším používání..
   Nude rty mě v poslední době taky baví, nevím co se to děje:D

   Vymazat
 2. Ohh the Vita Liberata mask sounds verrryyy cool! Would totally be interested in trying if I actually fake tanned haha :P Baker St is such a classic, cobalt blue!

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. It is, really my favourite product of this past month!

   Vymazat
 3. I love the beauty blender! I just got mine as well. It completely changes the finish of foundation - it's amazing! xx

  thebeautyresidence.net

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. It really does, right? I was blown away by its result when I first used it!

   Vymazat
 4. jo jo, NAILS inc jsem taky propadla a hodně mě zaujala ta samoopalovací maska na obličej, to je věc :) na video jsem koukala, jste fakt skvělý! dvě moje oblibené blogerky v jednom videu je jako sen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee děkujeme Kájo! Já se teď chystám na ten tvůj lak, to je taky nádherná barva <3

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig