Review: Antipodes Mini Set

There are not many brands I'm curious about skincare wise. That's mainly because I suffer from atopic eczema and my skin doesn't usually like a lot of skincare (apart from those pharmacy skincare brands etc.). But when I first saw Antipodes products I was sold. A certified organic skincare with 100% natural ingredients? I'm in. 

Vanilla Pod Hydrating Day Cream
Let's start with the let down. I had such high hopes for this day cream as I saw so many people rave about it but sadly this one's not for me. It contains manuka honey which should soothe and nourish the skin, an antioxidant-rich extract from the leaf of kawakawa plant, shea butter or avocado oil. First thing why I don't like this is the smell. I basically can't stand it. It has a rather strong (strange) smell which goes away after maybe an hour? I seriously couldn't stand how I could smell it on my face. Next thing is the formula. It's really hydrating for a day cream in my opinion and I like it more for a night time (when I decide to ignore the smell) as it does need quite a lot of time to sink in. It makes your skin nice and hydrated but doesn't deliver a breathtaking result which I expected. 

Divine Face Oil with Avocado Oil & Rosehip
This on the other hand gets a huge thumbs up from me! I love me a bit of facial oil and this one really is divine. It contains avocado oil, macadamia oil, jojoba oil, rosehip oil, ylang ylang oil  which regulates and balances skin texture or jasmine oil. All of these create the most nourishing and hydrating face oil I came across and the best thing about this one is that it sinks quite quickly while delivers a tons of hydration so it can be used as a base for makeup (if your skin is on the more dry side) or as a night-time treatment. I also love the smell of this one as it is soothing and not overly strong. I usually use it twice or three times a week and I seriously think about getting the full size after I finish this mini one. 

After all I'm glad I picked up this set as I got a 10ml size of the oil and 15ml size of the day cream to test out. I would highly recommend checking out FeelUnique because the set is still in stock and they also have one with the night cream. 

Have you ever tried something from Antipodes?


CZ
Není moc značek péče o pleť, které bych toužila vyzkoušet a to především proto, že mě často trápí atopický ekzém a tak z péče snesu jen některé produkty. Když jsem ovšem poprvé viděla produkty značky Antipodes, bylo mi jasné, že od nich něco musím vyzkoušet. 100% přírodní značka, jež by měla používat pouze ty 'správné' ingredience? To mě zajímá.

Vanilla Pod Hydrating Day Cream (15 ml)
Začněme u poněkud smutného zklamání. Tento denní krém jsem chtěla vyzkoušet již od té doby, kdy jsem o něm poprvé viděla básnit EssieButton. Bohužel to ovšem není nic pro mě. Krém obsahuje například manuka honey (bohužel u všeho nedokážu udělat přesný překlad, takže se předem omlouvám za anglické názvy), jež pleti dodá potřebné živiny, výtažky z rostliny kawakawa, které obsahují velké množství antioxidantů, bambucké máslo a avokádový olej. Všechno to zní krásně, ovšem hlavní věcí, která mi vadí, je vůně tohoto krému. Je na mě hodně silný a nemohu vystát, když ho cítím i na obličeji. Dalším problémem je to, že se dlouho vstřebává, tudíž bych ho spíše než na den využila na noc, během které pleť příjemně hydratuje. Krém pleť sice hezky vyživí a hydratuje, nezanechává ovšem takové dech beroucí účinky, jaké jsem očekávala. 

Divine Face Oil with Avocado Oil & Rosehip (10ml)
Zato tento maličký pleťový olej jsem si zamilovala hned od první chvíle. Obsahuje avokádový, makadamiový, jojobový, šípkový, ylang ylang a jasmínový olej. Ty dohromady tvoří ten nejpříjemnější a nejvíce hydratační olej, s jakým jsem se zatím setkala. Skvělou věcí je také to, že se díky své lehkosti a rychlému vstřebání může použít buďto jako podklad pod makeup (pokud máte sušší typ pleti), nebo na noční vyživení pleti. U tohoto olejíčku je mi naopak vůně velmi příjemná a vyhovuje mi, že není příliš silná. Používám ho cca dvakrát týdně a vážně uvažuji, že si po dodělání této mini verze pořídím i plné balení. 

Celkově mám radost, že jsem si set pořídila a mohla jsem tak vyzkoušet produkty Antipodes. Rozhodně doporučuji podívat se na FeelUnique, jelikož stále mají nejen tento set, ale také set s nočním krémem a sérem. 

Vyzkoušeli jste někdy něco od Antipodes?


7 komentářů

 1. No, ešte som nič nevyskúšala a priznám sa, že o tejto značke počujem prvýkrát, ale ten olejíček ma naozaj zaujal. Ešte k tomu mám suchú pleť a doteraz som nenašla nič, čo by mi ju naozaj zhydratovalo :/ A to zloženie je naozaj krása! :)

  simona-zacko.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě s dehydratovanou pokožkou pomohl nejvíc DDML+ od Clinique a celkově jejich péče o pleť, takže pokud hledáš něco na suchou pleť, zkus se podívat tam :)

   Vymazat
 2. Heh - I'm just about the opposite to you on these! I loooved the day cream, and I found the smell so deliciously lovely hehe :P It's like vanilla jasmine? The face oil on the other hand was nothing special for me! I finished the day cream ages ago but am only just using the oil now. I like it for the mornings but I find I need to use more than usual to get the results I want.

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha I know Tasha! I remember reading your post a being like 'Ok I'm going to hate that oil' but I feel the opposite way. This shows how each skin reacts to different skincare! :)

   Vymazat
 3. This is super cute! I haven't tried much from Antipodes aside from their Aura Manuka Honey Mask which I enjoy using and really don't reach for enough! I've been meaning to try their Divine Face Oil as I've heard good things about it so this set would be a good one for me to try out! I love ordering off Feel Unique, especially because they always have some sort of offer going on. Plus they ship to Canada for free after a certain amount which is hard to find with other companies sometimes!

  I just recently discovered your blog, by the way, and I love it! Where have you been hiding all this time?

  Celina | The Celution | Bloglovin’ | Enter my giveaway!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Yep I love FeelUnique as well, even though I had problems with this particular order but after all it came and everything was alright! The free shipping is amazing right? *checks FU website once again* haha :)

   Vymazat
 4. Vůbec jsem tu značku neznala, ale vypadá zajímavě. Podobný problém s krémem jsem měla taky, a to konkrétně se slavným Steamcream.. Ta vůně byla hrozná a celkově jsem žádný efekt nezaznamenala.

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig