New Thing: Maybelline ColorDrama

Lip pencils which are said to be just as good or even better than my favourite NARS Velvet Matte ones? I'm interested. And when the price is just a fraction of those from NARS I'm even more interested. And with around eight shades in total these could be a really nice dupe for NARS offering. But let's see what I thing about these Maybelline ColorDrama Lip Pencils first.

I picked up two shades (classic me, all for blog, right?) nude one in the shade Nude Perfection and one more on the brighter spectrum - Fab Orange. I always wanna get one of each because it pretty much sums up the whole range (not everytime of course). Nude Perfection is a classic brown-toned nude which goes well with this whole Kylie Jenner trend. Fab Orange on the other hand is just what it says, bright orange red. This could be a great dupe for the cult classic NARS Red Square! But are these actually better than my beloved NARS ones? The formula is incredibly creamy which makes it so easy to apply and you can also cheat you lip line for fuller looking lips with no problem. Now they look semi-matte once you apply them but after a few minutes they dry into a beautiful matte finish which is non-drying at all! But onto the best part - the longevity. I applied Fab Orange around 11pm the other day and it stayed on 'till 7pm looking fab. My friend actually commented on it multiple times saying it still looks the same! Even after drinks & lunch and everything. And you can't really feel it on your lips which is amazing. Now here comes the hard part. Yes, I actully think these are better than the NARS but one only because of the price tag, otherwise I would say they're almost identical (of course NARS still wins in terms of colour range of course but that's something you would expect from a high-end brand).

Have you tried these? What do you think? 

CZ
Tužky na rty, o kterých se říká, že by měly být stejně dobré jako mé milované NARS Velvet Matte, nebo dokonce ještě lepší? I'm in. A pokud ještě ke všemu stojí zlomek ceny těch od NARS, I'm in even more. A jelikož si můžete vybrat z cca osmi odstínů, vypadají na hodně ucházející náhražku. Tak se na ty nové Maybelline ColorDrama Lip Pencils pojďme podívat blíž. 

Jako obvykle jsem si vybrala dva odstíny, Nude Perfection jako ten víc 'denní' odstín a Fab Orange jako něco pořádně výrazného. Ráda vždycky zkouším jeden a jeden, dá Vám to potom takový celkový obrázek o kvalitě (samozřejmě ale ne vždycky). Nude Perfection je klasická hnědá nude barva, která teď tak nějak sedí do toho Kylie Jenner šílenství. Fab Orange je, jak asi název napovídá, oranžová, něco podobného jako L'Oréal Pure Red by Doutzen (článek tady), rozhodně je to skvělý dupe pro Red Square od NARS. Konzistence obou je krásně krémová a díky tomu se hrozně jednoduše nanášejí, žádné nejednotné krytí, pigmentace je skvělá. Prvních pár minut mají semi-matte finish, po chvilce ale 'zaschnou' do krásného matného finiše, který ale vůbec nevysouší rty, ani po několika hodinách. A tím se dostáváme k tomu nejlepšímu - výdrži. Fab Orange jsem nanesla okolo jedenácté ráno a vypadala skvěle i v sedm večer, kdy jsem ji odličovala. Vydržela jídlo, pití, prostě všechno (a to se mi jen tak nestává). Dokonce i má kamarádka několikrát okomentovala, že ji vážně pořád ještě mám a že vypadá skvěle. Teď ale k té těžší části. Ano, myslím si, že jsou lepší než ty od NARS, ale hlavně kvůli cenovému rozdílu. Pokud by byly cenově nastejno, asi bych popravdě nevěděla, kterou si vybrat (NARS samozřejmě vyhrává, co se barevné škály týče, ale to se zrovna od takové značky dá čekat). 

Už jste tyhle nové pastelky zkoušeli?


6 komentářů

 1. Ah, what a stellar review! The shades you chose are gorgeous. I really hope these make their way over here, I would absolutely love to try them! I have one NARS satin lip pencil which I adore, always on the lookout for a cheaper alternative though!

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fingers crossed! They're amazing, you have to try them :)

   Vymazat
 2. teda to je super! moje sbírka rtěnek je sice už teď obří ale tohle asi potřebuju :D dík!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. potřebuješ haha! rozhodně se na ně zajdi podívat :)

   Vymazat
 3. I bought two of these as well :D
  I'm absolutely in love with Pink So Chic shade. It's such a gorgeous berry colour!
  And yes, the long lasting result of this lip pencils is something unbelievable.

  Loved your review :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. just amazing aren't they? I'm gonna check that shade out :)

   thank you lovely!

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig