New Hair = New Products

I finally got my hair done (can you hear angels singing?). Somehow I managed three years withou visiting hairdresser's. Crazy I know! So it was just about time to finally get the job done and I'm more than happy with it! I've decided to cut off quite a lot but my hair needed it trust me. But hand in hand with this sized hair comes a lot of new hair products and I'm more than happy to finally do something with my hair! So let's have a look at those newest additions to my hair-care stash!

Dove Oxygen Moisture Shampoo - As my hair is really fine and flat I need a lot of volume! I've recently bought this Dove Shampoo and I'm really happy with it! It gives a lot of volume without making my hair greasy.
Garnier Fructis Goodbye Damage - To give my hair that moisture and nourishment back I use this hair mask type of product and it really helps!
Bb Thickening Hairspray - This hairspray should 'lift' you hair like a dream and I agree. I use it before blow-drying (together with my Bb Primer - read full review here) and it works wonders! Thickens hair, makes them shiny etc. etc.
Schwarzkopf Got2b Volumizing Spray Mousse - Still adding volume. Those mousse type of products are great for giving that extra umph to your hair without making them all greasy. Blow-dry and you're done (well almost)!
Oribe Dry Texturising Spray - Yep this is the one everyone raves about! And I know why. I picked it up while in New York (together with their Signature Shampoo and Conditioner) and it really is amazing. Gives a lightweight texture and volume and smells amazing. BUT I've also been loving the Suave Dry Shampoo which is amazing as well and costs fraction of the price of the Oribe Spray. 

I know it might seems like a lot but it seriously takes me 20mins to get my hair done and I love that messy result!
What are your hair-care favourites at the moment?

CZ
Tak jsem se konečně nechala ostříhat! Nějak jsem zvládla tři roky bez kadeřnice a věřte mi, už to bylo vážně potřeba. Nakonec jsem se rozhodla vlasy zkrátit o víc jak půlku a nemůžu si své rozhodnutí vynachválit. Je to sice dost nezvyk, ale vlasy jsou lehčí a krásně zdravé. A také jsem nadšená, že s nimi zase můžu něco dělat! Takže Vám dnes ukážu pár mých nových oblíbených produktů. 

Dove Oxygen Moisture Shampoo - Jelikož jsou mé vlasy hodně jemné a rovné, potřebuju trochu (ok hodně) toho objemu. Rozhodla jsem se vyzkoušet nový šampon od Dove, který by měl dodávat objem bez toho, aby Vaše vlasy zbytečně mastil. A so far so good!
Garnier Fructis Goodbye Damage - V kadeřnictví mi slečna poradila, abych používala co nejvíce vyživující kondicionér, aby se konečky tak rychle nevysušily (tudíž kondicionér používat jen na ně). Tenhle Gernier používám již několik měsíců a nemůžu si ho vynachválit.
Bb Thickening Hairspray - Bb jsem si zamilovala díky jejich Hairdresser's Primeru (článek o něm tady) a tenhle Thickening Hairspray není výjimkou - používám ho společně s Primerem a následujícím produktem před fénováním - zahustí vlasy a přitom je neslepí.
Schwarzkopf Got2b Volumizing Spray Mousse - Ano stále dodávám objem. Tyhle pěny jsou super na dodání toho extra objemu. Vyfénovat a jste done. Teda skoro.
Oribe Dry Texturising Spray - Ano ano, je to ten texturising spray o kterém všichni mluví. A už vím proč. Koupila jsem ho v New Yorku (v setu společně s jejich Signature Shampoo & Conditioner - ty jsem ještě nezkoušela, ale určitě dám brzy vědět!) a je skvělý. Dodá objem a texturu bez toho, aby vlasy zatěžoval a ještě k tomu krásně voní. Musím ale přiznat, že stejnou dávku lásky (možná i větší) dostává Suave Dry Shampoo, který stál zlomek ceny spreje od Oribe a je božský. 

Vím, že to možná vypadá jako spousta produktů, ale vlasy mám hotové za dvacet minut a jsem z toho 'messy' looku nadšená!
Jaké jsou Vaše oblíbené produkty na vlasy?

9 komentářů

 1. Don't worry about not visiting the hairdressers very often - neither do I! I get too scared haha. I really need to start paying more attention to my hair and these products look fab, I'll definitely be looking more into them :)

  Chloe Andrews | Beauty posts & Nail tutorials

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. haha glad I'm not the only one! I really feel the difference now tho, they're all soft and nice and it's fun to play with it!

   Vymazat
 2. I've wanted to try the Oribe spray for so long, it looks so good!
  Maddy, xo // UNSTITCHEDD

  OdpovědětVymazat
 3. Bumble and bumble is everywhere now! We haven't tried anything from the range, but we are looking for more texture and volume, so we might have to try some of their products!

  M + K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I've tried just a couple of things from them but I'm already so excited about the brand! Need to try more tho :)

   Vymazat
 4. ahoj :) zkoušela jsem najít Dove Oxygen Moisture Shampoo v ČR, ale nemůžu objevit ..můžu se zeptat kde ho sháníš? :) děkuju
  Veru

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já ho kupovala v DMku a viděla jsem ho normálně už i v Tescu a tak :)

   Vymazat
 5. tenhle sprej od Oribe je můj vysněný vlasový produkt - to, že o něm všichni mluví mě dohání k šílenství :D z téhle řady od Dove bych si ráda pořídila masku na vlasy, momentálně totiž žádnou nemám a tahle mě velmi láká! :))

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig