Easy Sunday #19: NY Haul

Ok ok I know I've been back home for about two weeks now so it really took me long time to do this post but I wasn't really sure whether I actually want to do it or not. But some of you asked me to do it so here we go! I bought 'quite' a lot of stuff but most of these products were my birthday presents from both my parents and my grandma so.. This haul mainly contains makeup products but I also got a few skincare & haircare bits (oh and I've been shopping at Sephora, Space NK and the drugstore). 

I have to be honest, I was really overwhelmed when I went to the US Sephora for the first time. Even though we have Sephora here in the Czech Republic the American one is a totally different story. So many brands, sets, travel sizes etc etc. It really is the Mothership. I previously mentioned I wanted to get something from Bite Beauty and it happened. The lip pencil set didn't really wowed me so I went for their Matte Lip Crayons in the shades Aubergine and Glacé. Both amazing, review coming your way soon! The next thing I got at Sephora was their Favourites Draw the Line Set which contains the Kat Von D Tattoo Liner in Trooper (here), NARS Eyeliner in Via Veneto, Stila Stay All Day Liquid Liner in Dark Brown (I already got this one in black and I'm super excited about this one!), Sephora Waterproof Eyeliner in Black Lace, Marc Jacobs Highliner Gel Crayon in Blacquer and Urban Decay 24/7 Double-Ended Liner and oh my. It's a bomb dot com. While in Sephora I also picked up two nail polishes, you could read my review of the Nailkale one here and the second one is the Formula X in the shade Dark Matter (nice black but I expected more). My Anastasia Brow products review went up earlier this week so don't forget to check it (here). Last but not least from Sephora was the Origins Masks Set which contains deluxe minis of their favourite masks! For 22USD I coudn't resist. Oh and I got the Laura Mercier Tinted Moisturiser (delux sample size) for my 100 points. Wish we had this in the Czech Republic. Now onto Space NK - the Kevyn Aucoin finally happened! I wanted to pick up the Creamy Glow Duo in #4 so bad! But more on that later. And I also picked up the Oribe Signature Set (which contains the Signature Shampoo & Conditioner as well as the Dry Texturising Spray - here). From the drugstore I only picked up the L'Oréal True Match in the shade N1 which is too light for me right now but it's gonna be perfect during the winter time! And of course I had to buy the Maybelline Instant Age Rewind Concealer and oh my. Amazing. And onto my favourite favourite part! I've visited the NARS 413 Bleecker Street Store (which is actually their flagship store) and for a #NARSissist like me it was a dream come true! And my amazing boyfriend bought me the 413 BLKR Eyeshadow Duo & the Contour Blush in Paloma. More than happy about these! 

So that's it! Which product you like the most?

CZ
Já vím, já vím. Jsou to už víc jak dva týdny, co jsme se v Ameriky vrátili a já se k tomuhle haul článku dostala až teď. Je to spíš také proto, že jsem vlastně dodnes nevěděla, jestli ho vůbec udělat. Mám pořád takový ten pocit, že jakmile dáte někam větší nákup, strhne se debata kde jste na to vzali a podobně. Ale budu to ignorovat a podíváme se na to. Cca půlku věcí jsem dostala od rodičů, babičky a přítele k narozeninám a druhou jsem si kupovala sama. Taky se v tomhle haulu objevuje nejvíc kosmetika a to především ze Sephory, Space NK a drogérie. 

Budu upřímná a rovnou řeknu, že jsem byla v Sephoře jak v sedmém nebi. Všechny ty značky, sety, miniaturky a ještě za ty ceny. Už ve svém wishlistu jsem zmínila, že si chci rozhodně pořídit něco od Bite Beauty a jelikož se mi jejich lip pencil set příliš nelíbil, skončila jsem nakonec u Matte Lip Crayons v odstínech Aubergine a Glacé. Oba jsou skvělé a Vy se můžete brzo těšit na recenzi! Další věcí, kterou jsem si v Sephoře koupila je Favourites Draw the Line Set, ve kterém najdete Kat Von D Tattoo Liner v odstínu Trooper (here), NARS Eyeliner v odstínu Via Veneto, Stila Stay All Day Liquid Liner v odstínu Dark Brown (tyhle linky mám už v černé a i z hnědé varianty jsem nadšená), Sephora Waterproof Eyeliner v odstínu Black Lace, Marc Jacobs Highliner Gel Crayon v odstínu Blacquer and Urban Decay 24/7 Double-Ended Liner a nemám slov. Za 25 dolarů to byla jedna z nejlepších koupí vůbec. Během návštěvy Sephory jsem si také pořídila dva laky na nehty: Nailkale jsem Vám již ukazovala tady a tím druhým je Formula X v odstínu Dark Matter (je sice opravdu černý, ale čekala jsem od něj víc). A produkty od Anastasia Beverly Hills jste již mohli vidět zde. No a jako poslední jsem si v Sephoře vybrala set od Origins, který obsahuje tři jejich nejprodávanější masky v deluxe sample size, což mi přijde jako skvělý způsob, jak produkty vyzkoušet a za 22 dolarů si nemohu stěžovat. Plus jsem ještě dostala Laura Mercier Tinter Moisturiser delux sample za 100 bodů a nádherný narozeninový dárek od Make Up For Ever. Teď se přesuneme do Space NK - a tam se konečně uskutečnil nákup Kevyn Aucoin Creamy Glow Dua v odstínu #4. Ale o tom také někdy v následujících dnech. Tam jsem také našla tenhle skvělý Oribe Signature Set, který obsahuje šampón, kondicionér a také jejich Dry Texturising Spray (zmínka o něm tady). V drogérii se nakonec žádné šílenství nekonalo a já si vzala jen L'Oréal True Match v odstínu N1 (teď je až moc světlý, ale na zimu bude perfektní, jinak kéž byste to viděli, měli asi deset odstínů v každém barevném podtónu, vše přehledně s popisky rozdělené, prostě ráj) a Maybelline Instant Age Rewind Concealer. No ale teď k mé nejoblíbenější části - NARS. Měla jsem možnost se podívat do jejich flagship store 413 Bleecker Street a můj boží přítel mi tam k narozeninám koupil 413 BLKR Eyeshadow Duo a Contour Blush v odstínu Paloma. Z obojího mám největší radost na světě!

Tak a to je všechno! Jaký produkt se Vám líbí nejvíc?

10 komentářů

 1. Uuuu!

  Těším se na recenze, drahá! Všechno to vypadá úžasně :)

  OdpovědětVymazat
 2. oh gosh, you got some amazing things!

  from helen at thelovecatsinc.com

  ps. if you want to, enter my christmas giveaway to win £660+ worth of beauty products! click here.

  OdpovědětVymazat
 3. Wow, you got some amazing things! I'm heading to New York my self in February and my wishlist is getting longer by the day!
  Jessica xx

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. oh you're gonna love it! don't forget to check out Sephora's Favourites Sets, they're totally worth the money!

   Vymazat
 4. Oh wow you got some gorgeous pieces! I really wanna try more of the Sephora Formula X polishes. I visited one in Florida on my honeymoon earlier in the year and I bought one of the polishes there and they lasted really well on me.

  Laura xxx
  www.whatlauralovesuk.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. thank you! :) I got only this one but I'm not really happy about it :( it chipped off really quickly..

   Vymazat
 5. Brilliant post. I really want to try the Anatasia brow products as eyebrows are my life lol. Have you ever tried any of the Black masks for removing blackheads? I'm looking for a good review to read. x

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. thank you lovely! :) you have to try them out, they're amazing. and from those masks I've only tried the black one and it clears the skin really nicely :)

   Vymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig