Review: Hourglass Ambient Lighting Blush

Isn't this thing just beautiful? My heart skips everytime I open my Hourglass Ambient Lighting Blush. Hourglass is one of those brands Sephora doesn't sell here in the Czech Republic and it's one of the most exciting makeup brands for me. Their Ambient Powders are a cult classic and when they released a new blusher I couldn't wait to pick it up. And I'm so glad I did.

Now this blush is said to be a hybrid that combines the lighting effect of Ambient Powders with an infusion of modern colors. It's a lightweight finely melted powder that gives radiant yet natural finish. And I can't say how much I love it. It feels like velvet when you touch it (and trust me I had to force myself to actually dip my brush into it). I've never experienced anything like it and the finish on your face is to die for. Thanks to the Ambient Powder it gives your face depth and dimension yet doesn't make your face glittery whatsoever. It only gives a natural glow to the face. After lot of swatch-research (there are six shades in total which range from cool pink to vibrant poppy) I chose the shade Mood Exposure which is a plum shade combined with the Mood Light Powder. And I think it's one of the most versatile shades - it looks great on my skintone and gives my face a bit of sculpted effect but I reckon this looks amazing on darker skintones as well! The longevity of it is great as well (lasted probably around the same time as the Tarte Amazonian Clay one). And did I mention every single one has a different marble texture? I think I found my holy grail powder blush (even though the cream blush throne is still owned by the Topshop ones).

Have you tried anything from Hourglass? What are your thoughts?

Není tahle tvářenka prostě nádherná? Trochu se mi vždycky zastaví srdce, když Hourglass Ambient Lighting Blush otevřu. Hourglass je také jednou z těch značek, které u nás Sephora neprodává a myslím, že je to velká škoda. Jejich Ambient Lighting Powders jsou cult classics a s touhle tvářenkou taky nešlápli vedle. 

Tato tvářenka by měla být hybridem jejich pudrů a moderních barev. Jsou to krásně jemně namleté pudrové tvářenky, které na obličeji ani necítíte a abych řekla pravdu, jemněji namletou tvářenku doma vážně nemám (občas mi připadá, jako bych sahala na samet). Popravdě jsem se ale musela trochu nutit na ni poprvé sáhnout, ten mramorový efekt je až moc hezký na to, abyste ji používali haha (a každá tvářenka má své jedinečné mramorování). Nikdy jsem s takovou tvářenkou nepracovala a ten výsledný efekt na obličeji je nádherný. Díky Ambient pudru dodává Vašemu obličeji přirozený 'glow', žádné třpytky ani nic takového. Po studování spousty swatchů (odstínů je dohromady šest, od studené růžové až k makově červené) jsem se rozhodla pro odstín Mood Exposure, což je krásný přirozený švestkový odstín, který bude vypadat skvěle na jakékoli barvě pleti (na mé světlé pleti vytváří trochu konturovací efekt). A ani na výdrž si nemůžu stěžovat - vydržela cca stejně, jako Tarte Amazonian Clay, což je skvělé. Celkově si myslím, že jsem našla svou holy grail pudrovou tvářenku (u těch krémových stále vítězí mé Topshop tvářenky). 


Vyzkoušeli jste něco od Hourglass? 

4 komentáře

 1. This sounds amazing! I LOVE the shade too. I haven't tried either the blushes or powders, but my oh my, I have heard the raves! I've had a swatch though, and omg so soft.

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. they're soooo soft! You need to try them out asap! :)

   Vymazat
 2. This is beyond beautiful, I love the colour so much!
  Maddy, xo // UNSTITCHEDD

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig