Fantastic Five: July


July is almost over and it means one thing. Less than a month till my vacation. Yaay. Today I got some of the things I loved this past month. There are some new bits but also an older 'holy grails' which I love all year round and I kinda go back to them every now and then.
First thing I loved is the NARS Brumes Duo. I love this one to death & I'm always looking for something similar that could do the same thing for me. It has a matte brown shade which I can even use for my brows and a grey-ish blue shimmery shade perfect for night time. Go check it out if you can. Next thing is the Clarins Instant Smoothing Perfecting Base. I tend to use primers more during the summer times and this one is perfect. It smooths your skin, gets rid of the pores and make your foundation last longer. Hope I find one in the duty free. Now on to some new bits. If you've seen my Dior Addict IT-LASH review, you may know I fell in love with it. It's something completely different but I can't get enough of it. Click here for more info. Last from the beauty related stuff is the Maybelline ColorSensational Shine Gloss in the shade Electric Orange. Nice non-sticky gloss with great pigmentation and the color! Great stuff & review here. And last thing I've been loving this month is a Bioderma Micellar Water. Holy grail of like everyone? I couldn't agree more. 

what about yours favourites?
FACEBOOK/INSTAGRAM
_______________________
CZ
Červenec je skoro u konce a to pro mě znamená hlavně jednu věc. Míň jak měsíc do dovolené. Hurrrá. Dneska pro Vás mám pár věci, které jsem si tenhle měsíc oblíbila a to jak pár novinek, tak i poněkud starší 'holy grails', ke kterým se během roku často vracím. 

Jako první musím určitě zmínit NARS Brumes Duo. Tyhle stíny jsou moje nejoblíbenější vůbec a pořád hledám něco, pro co bych měla takové využití, jako zrovna pro tohle duo. Matný cool-toned hnědý stín můžu používat i na obočí a šedo-modrý s jemným shimmerem je perfektní na večerní líčení. Jako další jsem si oblíbila Clarins Instant Smoothing Perfecting Base. Primery používám spíš v létě a tenhle je vážně skvělý. Pleť hezky vyhladí, viditelné póry zamaskuje a makeup díky němu vydrží déle. Trochu doufám, že na plné balení narazím v duty free haha. Pokud jste již četli mou recenzi na Dior Addict IT-LASH (klik), určitě víte, že jsem si ji zamilovala. Je to úplně něco jiného a strašně mě to baví. Skvělá věc na léto. Jako poslední z makeup related věci tu mám Maybelline ColorSensational Shine Gloss v odstínu Electric Orange. Fajn nelepící lesk, který má skvělou pigmentaci a moc hezké barvy. Recenze tady. A poslední věc, která je tak trochu znovu-objevení, je Bioderma Micellar Water. Holy grail asi tak všech a já chápu proč.

jací byli Vaši oblíbenci tenhle měsíc?

Žádné komentáře

Okomentovat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig