Easy Sunday #5: Haul

As I told you yesterday I went shopping with my mum and some of you wanted to know what I got so here we go. First things first - I wanted the Bourjois Rouge Edition Velvet liquid lipstick so much but I couldn't decide which color to pick up. When I tried on the Pink Pong one it was all sorted. I just love the shade - it's the most vibrant pink ever and the formula is amazing (do you want a full review?). Another lip product is the Clarins Instant Light Lip Perfector in the shade 01 which is like a pink toned one. I haven't tried it yet but I'm really excited about it. Next we went to Korres and I got their Wildrose Moisturising & Brightening Cream, two of their shower gels in Basil Lemon (it smells like black tea with a lemon and sugar haha) and I got a Light Purple Eyeshadow as a gift. I wanted a nice hand cream because as the rest of my body, my hands are really dry. I've decided to try the L'Occitane Hand Cream with Shea Butter so we shall see. Last but not least I finally got a new phone cover from H&M and it has peonies on it aah. Love it. (I forgot to take a picture of another two things - L'Oreál Lumi Magique Concealer and their Infallible Eyeshadow in Flashback Silver, sorry). Hmm and now I'm done with shopping for a month again.

hope you enjoyed this post and have a great start of the week!
_______________________________________________________
CZ
Jak jsem Vám již včera říkala, byly jsme s mamkou po dlouhé době na nákupech a pár z Vás zajímalo, co jsem si pořídila, tak se na to podíváme. Jako první musím samozřejmě zmínit  Bourjois Rouge Edition Velvet rtěnku, kterou jsem chtěla tak dlouho, ale pořád jsem se nemohla rozhodnout ohledně odstínu. To se změnilo, když jsem si v obchodě vyzkoušela Pink Pong - asi nejvýraznější růžová vůbec. A taaak krásná (přemýšlím, že udělám samostatnou recenzi, hmm?)! Další produkt na rty je 'lesk' od Clarins - Instant Light Lip Perfector v odstínu 01. Vybrala jsem si jeden z nejvýraznějších, asi nějaké summer vibes. Měl by to být něco jako lesk, péče a barva v jednom, tak uvidíme. Také jsme se s mamkou vydaly do Korres, kde jsem si pořídila jejich Wildrose Moisturising & Brightening Cream, dva sprcháče s vůní Basil Lemon (voní jako černý čaj s cukrem a citronem haha) a jako dárek jsem dostala oční stíny v odstínu Light Purple, které mi úplně nesedí, zato ségra je určitě využije. Už dlouho jsem se poohlížela o nějakém vyživujícím krému na ruce a nakonec jsem se rozhodla pro L'Occitane Hand Cream s bambuckým máslem, tak uvidíme, jaký zázrak provede. No a jako poslední jsem si konečně koupila nový obal na telefon (ti co mě znají a znali ten minulý, ví o čem mluvím) z H&M a ještě k tomu s pivoňkami aah. (Ups, zapomněla jsem vyfotit ještě věci od L'Oreálu - Lumi Magique korektor a Infllible stíny v odstínu Flashback Silver.) No a teď mám až do Drážďan zase zákaz nakupovat. 

doufám, že se Vám článek líbil a že budete mít krásný začátek týdne!


1 komentář

  1. All images are so beautiful. If you are a student struggling to balance your assignments and shopping trips, consider seeking Case Study Writing Help from a reputable academic service provider. Such services can help you meet your academic obligations while leaving you with time to enjoy your personal life. Additionally, by seeking expert writing help, you can be assured of high-quality work that meets your academic requirements. So, consider this option if you struggle to keep up with your coursework.

    OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig