August FavouritesFirst of all we should discuss the title of this post. No fantastic five, can you believe that? Ever since I started this blog I showed you five favourites each month mainly because my makeup collection wasn't the biggest and I wanted to show you just the best of the best (throwback to my first ever favourites post - here). Things changed since then and each month I have loads of new stuff I want to show you so let's keep it casual since today with no numbers included.

First of all I have three lip products I've been loving this past month. One of them is the Rimmel Kate Moss Nude 45. A mauve nude with a hint of pink to it, great for every day with a semi-matte non-drying formula. Big love. Another two are from Estée Lauder and I already told you about the first one - Pure Color Envy Matte in Volatile*. Full review can be found here so don't forget to check it out! But one that has my heart the most is the Lip Potion in the shade Wicked Sweet*. Man isn't this shade just beautiful? I love the formula as it's super light-weight, long wearing and comfortable. You will surely hear more about this one! Now onto eye makeup - there are three products I couldn't get enough of this past month one of them being the beaut Marc Jacobs The Ingénue palette reviewed here. Next we have the Benefit Creaseless Cream Shadow in the shade Birthday Suit*. Another shade great for every day wear that doesn't budge and is super unique in its shade. Lastly from the eye department we have the Clinique Chubby Lash in Massive Midnight*. I spoke about the purple option in this post and I love this one even more. If you're on a hunt for wearable blue mascara this is your friend. Last makeup bit I'm obsessed about is the Benefit Watt's Up!* highlighter. I can't believe I didn't own this one because basically I can't imagine being without it at this point! Dreamy champagne highlight that's easy to work with and is just beautiful in every way. 

Three more things before I leave you - on of them is a brush I recently discovered - the Sephora Pro Stippling Brush (44). This is the best option if you want quickly blend your foundation with a flawless result. The next one is also a tool and I already spoke about this one - Tweezerman Eyelash Curlers. I will tell you more about these two in a post on Monday so keep your eyes open for that. Lastly one thing from skincare is the Vitamin E Face Mist from The Body Shop. Great hydrating and refreshing face mist which doesn't irritate the skin and has a soothing effect. 

Wow that was a long one. I told you - so much stuff I want to share with you.
Which products have you been loving during August?


CZ
Dnes mám pro vás své oblíbence za měsíc srpen. Asi jste si všimli změny názvu, žádná fantastická pětka se dnes nekoná a asi už ani nebude. Když jsem s blogem začínala, neměla jsem až tolik produktů, takže pět bylo vlastně úplně ideální číslo (tady si můžete připomenout mé první oblíbence). Za ty necelé dva roky se toho ale hodně změnilo a každý měsíc mám víc a víc produktů, o které se s vámi chci podělit, proto ruším tohle početní omezení. U videa se předem omlouvám za druhou polovinu, která není pořádně zaostřená, přišla jsem na to až u stříhání. 

Jaké produkty jste si v srpnu oblíbili vy?
Krásnou sobotu!

9 komentářů

 1. Watt's Up je skvělý, jeden z mých nejoblíbenějších rozjasňovačů. Doporučuji vyzkoušet i Mary Lou-Manizer (pokud ještě nemáš) od theBalm, který je taky úžásný a teď se musím nutit, abych použila i jiný rozjasňovač :D.
  Zrovna před hodinou jsem byla v Douglas a prohlížela jsem ji všechny možné produkty u stojanu Estéé Lauder. Najvíce mě zaujala asi matná rtěnka v odstínu Irrepressible <3.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sasho, ani mi Mary Lou-Manizer nepřipomínej, chci ji strašně moc! :D Nojo, Estée <3 Pokud máš ráda linky, koukni na nový Little Black Liner. Mám ho dva dny a už vím, že to bude jeden z největších objevů letoška :)

   Vymazat
 2. I definitely want to check out the Sephora brushes when I go to the US, I'll have to pick up the stippling brush! Also keen to have a swatch of the new Rimmel nude lippies :)

  Tasha // shiwashiful.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. They're amazing and I really think they are worth the price! I will do a separate post of the Rimmel lipstick but you HAVE TO take a look at them! :)

   Vymazat
 3. Krásne fotky :) Máš super blog :)
  Pozývam vás na Giveaway o sérum na riasy Realash v hodnote 50€
  http://www.danycuks.com/2015/08/realash-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju, takové komentáře se čtou jedna báseň :)

   Vymazat
 4. Mám moc ráda tvůj blog :). Působíš fakt sympaticky. A tu 45 taky miluju!

  OdpovědětVymazat
 5. Gorgeous favourites hun, I’ve recently picked up the Watt’s up highlighter and I agree I can’t imagine myself without it now. This month I’ve really been loving the MAC Pro Longwear foundation and my Cinderella eyeshadow palette :)

  Charlee XO | CharmedCharlee

  OdpovědětVymazat

© HI LYCHEE

This site uses cookies from Google to deliver its services - Click here for information.

Professional Blog Designs by pipdig